zeszmulowiznyibrodna

Wpis

czwartek, 05 kwietnia 2012

Na Szmulowiznę i na Bródno.

Na Szmulowiznę.

Moi pradziadkowie Franciszek Sikorski  i Karolina Sikorska z d. Sas pojawili sie na warszawskiej Szmulowiźnie w drugiej połowie XIX wieku. Przyjechali z Małopolski, z Miechowa, miasta i regionu które w czasie Powstania Styczniowego 1863 r. ucierpiało w sposób okrutny. W czasie Bitwy pod Miechowem 17 lutego 1863 roku, która do dnia dzisiejszego dnia jest określana jako "jedno z najbardziej tragicznych starć tego powstania", Miechów został spalony i przez wiele lat ograniczano rozwój miasta i regionu Miechowskiego.

Miechów zaatakował oddział pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego. W ataku brali udział m.in. żuawi śmierci. Bitwa miała dwa oblicza. Po początkowych sukcesach powstańców, bitwa przerodziła się w klęskę. Rosjanie byli przygotowani na atak o czym powstańcy nie  wiedzieli. Według danych rosyjskich w bitwie zginęło 200 powstańców. Po bitwie rosjanie dobijali jeńców, wrzucali ich do studni, nie pozwolili po bitwie ugasić pożaru miasta.

Potem było tak źle, że jak opowiadała mi mama moi pradziadkowie musieli z Miechowa uciekać. Pomimo tego że ucieczka była przygotowana i odbywała się nocą, jednak jeden z kozaków ich dogonił i musieli się wykupić.

Miechów:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Miech%C3%B3w#Historia

Bitwa pod Miechowem, 17.02.1863r.:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Miechowem_(1863)  

Żuawi śmierci:

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBuawi_%C5%9Bmierci

Rodzina moich pradziadków na Szmulowiźnie około roku 1902.

Rodzina moich pradziadków na Szmulowiźnie około roku 1902.

Na zdjęciu od lewej pradziadkowie i ich dzieci:

Ludwik, Marianna Klementyna /moja babcia ur. w 1900r./, prababcia Karolina, Włada, Stanisława, pradziadek Franciszek, Józef, Aleksandra.

Adres moich pradziadków na Szmulowiźnie w tym czasie: ul. Wiosenna 3.

 

Na Bródno.

Niestety nie wiem kiedy na warszawskie Bródno przyjechali moi pradziadkowie Andrzej Daniłowicz i Józefa Daniłowicz z d. Piotrowicz. W tym czasie były dwa Bródna, wieś Bródno i Nowe Bródno. Nowe Bródno było osiedlem kolejarskim, na które przyjeżdżała zubożała szlachta, inteligencja i robotnicy. W większości wszyscy przyjeżdżali starając się znaleźć pracę na kolei. Tuż obok przy osiedlu Nowe Bródno były wtedy warsztaty Kolei Nadwiślańskiej i stacja kolejowa Warszawa-Praga.

Pradziadkowie Daniłowiczowie przyjechali z Podlasia z okolic Śniadowa /koło Łomży/.

Pradziadkowie po przyjeździe na Nowe Bródno zbudowali swój pierwszy bródnowski dom na ul. Palestyńskiej /w starym już nieistniejącym układzie ulic/, po pewnym czasie go sprzedali i zbudowali kolejny dom drewniany /w roku 1927/ na ul. Julianowskiej 27.  Dom stoi do dnia dzisiejszego.

Pradziadkowie mieli troje dzieci:

Franciszkę, Jadwigę i mojego dziadka Mieczysława. 

Andrzej Daniłowicz około roku 1900.

Pradziadek Andrzej Daniłowicz.

 

Józefa Daniłowicz z d. Piotrowicz /Piotrowska/ około roku 1900.

Prababcia JózefaDaniłowicz z d. Piotrowicz.

 

Czytelników blogu posiadających informacje, zdjęcia, dokumenty czy też inne historie związane z poruszonymi wątkami rodzinnymi na blogu autor blogu prosi o kontakt.

 

Zapraszam również na blog: http://szmulowiznaludzieihistoria.blox.pl/html

Kontakt z autorem blogów:zeszmulowiznyibrodna@gmail.com 

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog.Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
czwartek, 05 kwietnia 2012 20:38

Polecane wpisy