zeszmulowiznyibrodna

Wpis

poniedziałek, 09 kwietnia 2012

Szmulowizna.

Gdy zacząłem interesować się historią mojej rodziny, jednocześnie zainteresowała mnie historia peryferyjnych dzielnic gdzie mieszkali moi pradziadkowie.

Pytanie:

Jak wyglądała w tych czasach Szmulowizna ? Jakim była miejscem w rzeczywistości ?

Szmulowizna to teren historycznej Pragi zaczynający się od ul. Markowskiej, Tarchomińskiej, Wiosennej idący wzdłuż ul. Kawęczyńskiej, wcześniej idąc ul. Ząbkowską, zaczynając spacer od ul. Targowej. Po obu stronach otaczają go tory kolejowe, na samym końcu spaceru spotykamy znów tory kolejowe. Szmulowizna jest otoczona z trzech stron torami kolejowymi.

Najważniejsze daty z genealogii rodzinnej związane ze Szmulowizną i rodziną Sikorskich z Miechowa, oraz daty historyczne:

1856 - W rodzinie Stanisława Sikorskiego i Franciszki Sikorskiej z d. Strzeleckiej, w Miechowie przychodzi na świat mój pradziadek Franciszek Sikorski.

1859 - W rodzinie Macieja Sasa i Heleny Sas z d. Dembskiej, w Miechowie przychodzi na świat moja prababcia Karolina Sas.

1862 - Otwarcie Dworca Petersburskiego, /Dworzec Wileński/ i Kolei Petersbuskiej, od północy.

1863 /22.01.1863-jesień 1864/ - Wybuch Powstania Styczniowego 1863.

1863 /17.02.1863/ - Bitwa pod Miechowem.

1866 - Otwarcie Dworca Terespolskiego, /Dworzec Wschodni/ i Kolei Terespolskiej, od południa.

1867 - Powstaje sieć ulic dzisiejszej Szmulowizny.

1875-1877 - Uruchomienie tzw. kolei Obwodowej /Nadwiślańskiej/.

1879 /17.11.1879/ Ślub w Miechowie w Bazylice Grobu Bożego biorą: Franciszek Sikorski /23 lata/ i Karolina Sas /20 lat/.

1880 /około/ - Wyjazd z Miechowa i osiedlenie się na Szmulowiźnie moich pradziadków Sikorskich /nie mam żadnych informacji o koligacjach rodzinnych np. z Sikorskimi właścicielami budynku przy ul. Ząbkowskiej 3/.

1893 - Autor przewodnika po Warszawie opisując ówczesną Szmulowiznę, określił tutejszych rzezimieszków mianem "kruki". Miało się to wiązać ze sposobem w jaki zdobywali swoje łupy: niczym kruki się na nie rzucali, pojedyńczo lub w grupach. Organizowano również takie wyprawy na mieście.

1893 - Powstaje Fabryka Parowa Listew W. Domańskiego i S. Zabłockiego /ul. Kawęczyńska 36/, dom mieszkalny /1903/, zabudowania fabryczne /1912/.

1897 - Powstała Wytwónia Wódek Koneser /ul. Ząbkowska 27/31/.

1900 - Przychodzi na świat moja babcia Marianna /Maria/ Klementyna Sikorska, ostatnie z dzieci moich pradziadków.

1902 - Powstanie fabryki "Avia".

1902 - Pradziadkowie Sikorscy mieszkają na ul. Wiosennej 3 /zdjęcie całej rodziny pradziadków/. Inne adresy rodzinne w tych czasach pradziadków Sikorskich to również ul. Wiosenna: 5 i 7.

1903 - Powstaje willa Aleksandra Świętochowskiego, autor i publicysta /ul. Kawęczyńska 39/.

1907-1923 - Budowa Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego.

1908 - Włączenie Szmulowizny do Warszawy. Do momentu włączenia Szmulowizny do terenu Warszawy, na terenie Szmulowizny przebywały stale tzw. osoby "podejrzane".

1908 - W przewodniku autorstwa Józefa Sobieszczańskiego można przeczytać: "Głośne były noclegi nędzarzy na tzw. "Berówce" /gdzieś przy ul. Ząbkowskiej/, noszącej tę nazwę od posesyi właściciela Beera. Sypialnie te mieściły się na pięterku drewnianego domu w dwóch izbach, pokrytych barłogiem. W tej ciasnocie, w zimie nieraz nocowało po dwadzieścia kilka osób, bez różnicy płci i wieku. Właściciel pobierał po dwie kopiejki od osoby ..."

1909 - W "Adresach Warszawy, rok 1909" na str. 311 można znaleźć wpis: Sikorski Franc. mal. pok, Prg-Wiosenna 3. Nazwa zawodu przypisanego w tym przewodniku dla mojego pradziadka nie odpowiadała rzeczywistości. Owszem malował, remontował, itp. Ogólnie w dzisiejszym rozumieniu był według przekazu rodzinnego, kimś w rodzaju konserwatora zabytków w tamtych czasach.

1922 - Otwarcie zajezdni tramwajowej, Warszawa Praga.

Na koniec cytuję za Jerzym Kasprzyckim, Varsavianistą "Na Szmulkach jak na Dzikim Zachodzie obowiązywało prawo dobrego sąsiedztwa i lojalności ...".

 

Wniosek:

Szmulowizny w tamtych czasach, na pewno nie można było nazwać miejscem banalnym ..... 

 Plan Szmulowizny, po przyłączeniu jej do Warszawy.

Szmulowizna na początku XX wieku, po dołączeniu jej do Warszawy.

 

Czytelników blogu posiadających informacje, zdjęcia, dokumenty czy też inne historie związane z poruszonymi wątkami rodzinnymi na blogu autor blogu prosi o kontakt.

 

Zapraszam również na blog: http://szmulowiznaludzieihistoria.blox.pl/html 

Kontakt z autorem blogów:zeszmulowiznyibrodna@gmail.com 

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog. 

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
poniedziałek, 09 kwietnia 2012 09:52

Polecane wpisy