zeszmulowiznyibrodna

Wpis

wtorek, 05 czerwca 2012

Akt Chrztu mojego dziadka Mieczysława Daniłowicza.

Pełne polskie tłumaczenie tekstu Aktu Chrztu Mieczyslawa Daniłowicza uzyskałem dzięki pomocy życzliwych mi osób. Ze względu na swoją wielkość, jest dostępny na blogu uzupełniającym blog podstawowy:

https://www.facebook.com/#!/ZeSzmulowiznyIBrodna

 

"Działo się w Pradze, dwudziestego sierpnia/drugiego września 1900r. o godzinie trzeciej po południu. Stawił się Andrzej Daniłowicz, lat trzydzieści pięć, szewc z Nowego Bródna, w towarzystwie Stanisława Cieślaka, woźnego z Warszawy i Rocha Niemira, wyrobnika z Nowego Bródna, obu pełnoletnich i okazał Nam dziecko płci męskiej, urodzone w Nowym Bródnie, dwudziestego piątego czerwca/ósmego czerwca, tego roku, o godzinie jedenastej wieczorem, z jego ślubnej żony Józefy z domu Piotrowicz /Józefy z Piotrowskich/, lat trzydzieści cztery. Dziecku temu, na Chrzcie Świętym, w dniu dzisiejszym nadano imię Mieczysław, a chrzestnymi jego byli Stanisław Cieślak i Marcjanna Daniłowicz. Niesporządzenie o czasie tego aktu nastąpiło wskutek nieobecności ojca.

Akt ten uczestniczącym przeczytany, przez Nas tylko podpisany.  x. Walewicz".

Świadkowie i rodzice chrzestni:

  • Stanisław Cieślak - woźny z Warszawy.
  • Roch Niemira - wyrobnik z Bródna.
  • Marcjanna Daniłowicz /nie znam koligacji rodzinnej Marcjanny/.

Dwudziestego sierpnia - kalendarz juliański

Dwudziestego sierpnia - kalendarz gregoriański

 

W tym czasie rodzina pradziadka Andrzeja mieszkała na warszawskim Bródnie w swoim pierwszym domu przy ul. Palestyńskiej /w nieiestniejącym obecnie układzie ulic/. Ten dom został sprzedany, następnie pradziadek wybudował w roku 1927 dom przy ul. Julianowskiej 27, który stoi w tym miejscu do dnia dzisiejszego. Dom i plac został znacjonalizowany pod koniec lat 40-tych ubiegłego wieku na podstawie tzw. Ukazu Bierutowskiego, do dnia dzisiejszego jest własnością m. st. Warszawy.

Zdjęcia domu pradziadka Andrzeja Daniłowicza /rok 2009/ są dostępne na:

https://www.facebook.com/#!/ZeSzmulowiznyIBrodna

Zdjecia portretowe pradziadków:

  • Andrzeja Daniłowicza
  • i Józefy Daniłowicz z d. Piotrowicz

są na blogu /kwiecień 2012/ w rozdziale "Na Szmulowiznę i na Bródno".

Andrzej Daniłowicz był synem Apolinarego i Tekli Daniłowicz /na górze strony/:

http://katalogszlachty.com/index.php?option=com_content&view=article&id=8284:szlachta-powiatu-omyskiego-spisana-w-1866-roku-do-celow-wojskowych-litera-d&catid=37:wykazy&Itemid=56

Od połowy lat 70-tych ubiegłego wieku, dom jest na liście Konserwatora Zabytków Województwa Warszawskiego. Jest jednym z ostatnich przykładów budownictwa mieszkalnego /drewnianego/ na warszawskim Bródnie, związanego z bardzo blisko położoną w tym czasie Stacją Kolei Nadwiślańskiej Warszawa-Praga.

O domu Andrzeja Daniłowicza i warszawskim Bródnie z początku XX wieku w najbliższym czasie, kontynuacje wcześniej wspomnianych wątków rodzinnych nastąpią ... Czytelników blogu posiadających informacje, zdjęcia, dokumenty czy też inne historie związane z poruszonymi wątkami rodzinnymi na blogu autor blogu prosi o kontakt.

 

Zapraszam również na blog: http://szmulowiznaludzieihistoria.blox.pl/html

Kontakt z autorem blogów:zeszmulowiznyibrodna@gmail.com

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog.

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
wtorek, 05 czerwca 2012 08:18

Polecane wpisy