zeszmulowiznyibrodna

Wpis

poniedziałek, 25 czerwca 2012

Kieleckie potrawy regionalne, wersja ze Szmulowizny.

Początek moich poszukiwań rodzinno-genealogicznych to dwa odpisy Aktów Ślubów pra... i prapra... dziadków w Miechowie i ... pomysł na sprawdzenie tradycji rodzinnych. Przypomniałem sobie ulubione potrawy mojej mamy. Na początku kojarzyłem je tylko z czasami gdy pradziadkowie mieszkali na Szmulowiźnie. Potem sprawdziłem do jakiego regionu pasowały. Wtedy nastąpiło olśnienie ! Zgadzało się !!!

Ulubione potrawy mojej mamy z dzieciństwa /przepisy w najskromniejszej wersji/:

  • Kluski czarne.
  • Kluski szare.
  • Parzybroda z kapusty białej.
  • Pazibroda z kapusty białej /zupa/. 
  • Żur.

Podobne potrawy spotyka się również w innych regionach. Te sprawdziłem w jednej z kieleckich kuchni regionalnych. Pomyłki nie było.

Przepisy:

  • Kluski czarne.

- 1 kg, ziemniaków, mąka, słonina lub boczek, sól.

Ziemniaki utrzeć na tarce do ziemniaków, dodać niewielką ilość mąki, tak aby kluski można było na gotującą wodę kłaść łyżką. Zagotować wodę w garnku, nakładać kluski łyżką. Kluski gotować do 3 minut, po ich wypłynięciu na powierzchnię wody. Podawać gorące, okraszone skwarkami ze słoniny lub boczku, odsmażane też są w porządku.   

  • Kluski szare /odmiana klusek czarnych/.

- 1 kg, ziemniaków, mąka, słonina lub boczek, sól.   

3/4 kg. ziemniaków utrzeć na tarce do ziemniaków. Pozostałe ugotować, gorące utłuc w garnku. Gdy ziemniaki gotowane wystygną wymieszać je razem z utartymi ziemniakami, dodać niewielką ilość mąki, wymieszać. Zagotować wodę w garnku, nakładać kluski łyżką. Kluski gotować do 3 minut, po ich wypłynięciu na powierzchnię wody. Podawać gorące, okraszone skwarkami ze słoniny lub boczku, odsmażane na drugi dzień są bardzo smaczne.  

  • Parzybroda z kapusty białej.

- 1/2 główki świeżej białej kapusty, 1/2 kg. ziemniaków, 20 dkg. słoniny, sól, pieprz.

Kapustę poszatkować i ugotować. Ziemniaki ugotować i utłuc. Wszystko razem wymieszać, dodać skwarki ze stopionej słoniny, sól, pieprz do smaku. Podawać na zimno lub gorąco.  

  • Pazibroda z kapusty białej /zupa/

- 1/2 główki świeżej białej kapusty, 1/2 kg. ziemniaków, 10 dkg. słoniny, sól, pieprz.

Kapustę poszatkować, ziemniaki obrać, pokroić w kostkę. Drobno poszatkowaną kapustę wrzucić do garnka razem z ziemniakami, osolić, gotować do miękkości. Gdy zupa jest ugotowana, dodać wcześniej przygotowane skwarki ze słoniny, dodać pieprz do smaku. Podawać gorącą. Zupa jest bardzo tania i smaczna.

  • Żur.

- mąka żytnia, czosnek.

Mąkę żytnią wsypujemy do glinianego garnka, dodajemy zmiażdzony czosnek, całość zalewamy ciepłą wodą. Garnek przykryty lnianą ściereczką trzymamy w ciepłym miejscu 3-4 dni do zakwaszenia żuru. Tak zakwaszony żur jest podstawą do zup: żuru białego, żurku /zupa/. Żurek z dodatkiem warzyw: ziemniaki, marchew, itp. był jedną z częściej spotykanych zup w moim domu rodzinnym.

  

W opowieściach mojej mamy i babci u Sikorskich na Szmulowiźnie królowała kapusta. Gdy do pradziadka Franciszka zaszedł któryś z jego kolegów czy znajomych, zawsze wracał do domu z porcją kiszonej kapusty. Tak wspominała po latach tę kapustę moja babcia: "takiej dobrej kapusty, to nigdzie już nie jadłam ...".

 

Ciąg dalszy nastąpi ...   

 

Czytelników blogu posiadających informacje, zdjęcia, dokumenty czy też inne historie związane z poruszonymi wątkami rodzinnymi na blogu autor blogu prosi o kontakt.

 

Zapraszam również na blog: http://szmulowiznaludzieihistoria.blox.pl/html

Kontakt z autorem blogów:zeszmulowiznyibrodna@gmail.com

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog.  

  

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
poniedziałek, 25 czerwca 2012 07:17

Polecane wpisy