zeszmulowiznyibrodna

Wpis

niedziela, 10 czerwca 2012

Warszawa, Bródno, ul. Julianowska 27.

Swój drugi dom na warszawskim Bródnie, Andrzej Daniłowicz zbudował przy ul. Julianowskiej 27. Przyglądając się planowi przedwojennego Bródna widocznemu w książce Zygmunta Kupniewskiego "Warszawskie Nowe Bródno 1940, wydobyte z mgły zapomnienia" daje się zauważyć że ulice Palestyńska i Julianowska były w tym czasie jednymi z ważniejszych ulic Bródna. Idąc tymi ulicami kolejarze i pracownicy warsztatów kolejowych zlokalizowanych w rejonie stacji kolejowej Warszawa-Praga dostawali się do pracy.

Plan Informacyjny Wielkiej Warszawy, nakład Księgarni S. Fabijńskiego.

Plan Informacyjny Wielkiej Warszawy, nakład S. Fabijański, Warszawa, Królewska 29.

Objaśnienia do Planu Informacyjnego Wielkiej Warszawy.

I objaśnienia do niego.

"Warszawskie Nowe Bródno 1940, wydobyte z mgły zapomnienia" Zygmunta Kupniewskiego jest dostępne na stronie internetowej Gminy Warszawa Targówek.

To dzięki tej książce dowiedziałem się że w domu pradziadków, w mieszkaniu wynajmowanym przez pp. Zawadzkich odbywały się tajne komplety praskiego gimnazjum Władyslawa IV /str. 73, 99/. Autor wspomnień uczestniczył w tych kompletach od września 1943 roku, razem ze swoimi kolegami: /autor i/ Mirosław Kabat z ul. Kurpiowskiej, Janusz Dolindo-Dolindowski z ul. Krakusa, Janusz Zawadzki z ul. Julianowskiej, Kazimierz Pietrzak z ul. Bartniczej, Kazimierz Gniadek z ul. Marywilskiej, Ireneusz Włodkow z ul. Toruńskiej, Zbigniew Gańko z Białołęki Dworskiej .Jako wykładowcy uczestniczyli w nich:

  • ks. Kazimierz Głąb /religia/.
  • p. Janina Jaczewska /język polski/.
  • p. Władysław Łaciak, kierownik Szkoły Powszechnej nr. 65 im. króla Jana III Sobieskiego /język polski, historia/.
  • p. Jerzy Jabłoński /matematyka, fizyka, chemia, biologia/.

ks. mjr. Kazimierz Głąb ps. "Michał' - kapelan Rejonu 5, Praga Centralna w Powstaniu Warszawskim 1944.

Pełna informacja o tajnym nauczaniu na warszawskim Bródnie znajduje się w Biuletynie Informacyjnym Targówka, marzec 2011 /str. 10, 11/.

W czasie okupacji niemieckiej 1939-1944 w praskiej części Warszawy, funkcjonowało 40 kompletów tajnego nauczania zlokalizowanych w 160 punktach na: Pradze, Grochowie i Bródnie.

Dom pradziadków Andrzeja Daniłowicza i Józefy Daniłowicz z d. Piotrowicz /2009/.

https://www.facebook.com/#!/media/set/?set=a.237579526357904.51893.227345097381347&type=1

 

Kontynuacja wspomnień o domu Andrzeja Daniłowicza i warszawskim Bródnie z początku XX wieku w najbliższym czasie, kontynuacje wcześniej wspomnianych wątków rodzinnych nastąpią ...Czytelników blogu posiadających informacje, zdjęcia, dokumenty czy też inne historie związane z poruszonymi wątkami rodzinnymi na blogu autor blogu prosi o kontakt.

 

Zapraszam również na blog: http://szmulowiznaludzieihistoria.blox.pl/html

Kontakt z autorem blogów:zeszmulowiznyibrodna@gmail.com

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog.

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
niedziela, 10 czerwca 2012 19:59

Polecane wpisy