zeszmulowiznyibrodna

Wpis

niedziela, 09 września 2012

Prapradziadek Maciej Sas, cz. 2.

Z Metryk Chrztu dzieci Macieja Sasa, można wyliczyć daty urodzin moich prapradziadków:

 • Maciej Sas - ur. 1822.
 • Helana Sas z d. Dębska/Dembska - ur. 1821.

Metryki Chrztu są na:

http://zeszmulowiznyibrodna.blox.pl/2012/07/Prapradziadek-Maciej-Sas.html

Rok urodzin Macieja Sasa i jego typowo polskie imię, wskazuje na to że Maciej Sas nie był pierwszym pokoleniem rodziny Sasów urodzonym w Polsce. Który z moich pra .... dziadów, pierwszy osiedlił się w Polsce po przybyciu z Saksonii /ok. 1750-1770/ tego na razie nie wiem.

Kolejną istotną informacją w tej historii rodzinnej, jest srebrna moneta z czasów Augusta III Mocnego, którą dostał od nieżyjącej już naszej babci Marianny Klementyny Daniłowicz z d. Sikorskiej, mój starszy brat. Moneta ma przylutowane srebrne uszko, dzięki czemu w przeszłości zapewne używano ją jako medalionu. 

Moneta z czasów Augusta III Mocnego. Moneta z czasów Augusta III Mocnego.

Awers i rewers monety z czasów Augusta III Mocnego. 

Jak mówił przekaz rodzinny o mojej prababci Karolinie Sikorskiej z d. Sas. mawiano: "Niemka ze Śląska". Jednak nie należy zapominać że prababcia Karolina urodziła się już w Miechowie, w roku 1858, w takim razie mówiono o pochodzeniu jej ojca Macieja Sasa.

12.10.1845r. Maciej Sas z par. Ewangelickiej w Wielkanocy, zawarł związek małżeński z Heleną z d. Dębska z par. Rzymsko-Katolickiej w Gołczy /Małopolska/.

Zbór Ewangelicki we wsi Wielkanoc, zbudował Stanisław Wielowiejski /kalwin/ w 1613/1616r. Zbór był przeznaczony dla wyznawców protestantyzmu z Krakowa i okolic. Przy zborze był cmentarz grzebalny, szpital, dom gościnny, młyn i drukarnia. W tym czasie wieś Wielkanoc była jedną z najnowocześniejszych w okolicy. W 1636 roku zbór w Wielkanocy liczył prawie 300 osób /174 mężczyzn i 125 kobiet/.
Decyzją Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego /Kalwińskiego/ w roku 1848, w ramach porządkowania administracji kościelnej, zostały zamknięte zbory na terenie małopolski w: Wielkanocy, Tursku Wielkim i Grzymale, a ich członkowie zostali administracyjnie przydzieleni do nieistniejącego już zboru w Sielcach koło Staszowa, który był odtąd jedynym w tej części kraju zborem reformowanym, istniejącym bez przerwy od początku Reformacji w Polsce.

20.04.1768r. w zborze Luterańskim, w Wielkanocy zawarł związek małżeński Maurycy Beniowski z Anną Zuzanną Hönsch ze Spiskiej Soboty.

Maurycy Beniowski ur. 1746, zm. 1846, polski podróżnik pochodzenia węgierskiego, uczestnik Konfederacji Barskiej, za udział w Konfederacji został zesłany na Kamczatkę, z której zorganizował ucieczkę statkiem, żołnierz, awanturnik, kosmopolita, zginął na Magadaskarze. Był bohaterem wielu utworów literackich m.in.: Juliusza Słowackiego - Beniowski /1841/, Wacława Sieroszewskiego - Beniowski /1916/ i Ocean /1917/, Chrystian August Vulpius - Hrabia Beniowski /1792/, August von Kotzebue - Hrabia Beniowski, albo spisek na Kamczatce /1794/. Powstał także szereg powieści biograficznych poświęconych Maurycemu Beniowskiemu: E. Kriszata - Beniowski /1937/, N.P. Bogolubowa - Hrabia Maurycy Beniowski /1894/ i N.G. Smirnowa - Państwo słońca /1928/, M. Jókala i J. Jankó - Życiorys, pamiętniki i opisy Maurycego Beniowskiego /1888-1891/, P. Padosa - Król Madagaskaru /1940/, J. D’Esme - Cesarz Madagaskaru /1929/, J. Ninnsky’ego - Przygody Maurycego Beniowskiego /1933/.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Maurycy_Beniowski

Wielkanoc, wieś:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkanoc_(wojew%C3%B3dztwo_ma%C5%82opolskie)

Jedyną pozostałością po Zborze Ewangelickim i cmentarzu we wsi Wielkanoc, jest przydrożny krzyż. Według informacji ze strony:

http://mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,593.html

"Krzyż jest pozostałością po cmentarzu luterańskim. Zmarłych członków zboru chowano na owym cmentarzu. Z biegiem lat cmentarz ten został zniszczony, a na jego miejscu osiedlili się ludzie. Obecnie mieszkają tu państwo ... Kości wykopane podczas budowy domu zostały złożone w jedynym grobowcu, który przetrwał. Widniał na nim napis: „W dowód wierności swej żonie, ofiaruję – jej mąż” był to grobowiec rodu Ciszewskich ... Do dziś pozostał jedynie krzyż". 

Sielec k/Staszowa:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sielec_(powiat_staszowski)

Tak samo jak w Aktach Chrztów swoich dzieci, tak samo i w Świadectwie Ślubu, daty urodzin moich pradziadków w niewielkim stopniu się różnią. 

Gołcza:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Go%C5%82cza

Rodzicami /3 x dziadkowie/ mojego prapradziadka Macieja byli: Michał Sas i Józefa Sas z d. Karcz mieszkający w Buku pod Miechowem. 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Buk_(powiat_miechowski)

Rodzicami /3 x dziadkowie/ mojej praprababci byli: Michał Dębski i Katarzyna Dębska z d. Miśkiewicz mieszkający w Chobędzy pod Miechowem. 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Chob%C4%99dza

Skoligacone ze sobą rodziny: Dębskich, Karczów i Miśkiewiczów mieszkały w pobliskich wioskach par. w Gołczy:

 • Buk.
 • Chobędza.
 • Kamienica.
 • Sułoszowa.

Jeszcze w ponad 50 lat później, Sasowie mieszkali w nieopodal położonej Szreniawie /od 5 do 7 km. do wiosek Buk, Chobędza, Wielkanoc/. Zachowała się rodzinna kartka z początku XX wieku, wysłana ze Szreniawy z pozdrowieniami dla mojej prababci Karoliny Sikorskiej z d. Sas z tekstem: "Pozdrowienia od wszystkich Sasów".

Kontakty moich dziadków Daniłowiczów z rodzinami z Małopolski utrzymywały się bardzo długo. Moja mama /ur. 1928r . w Warszawie/ wielokrotnie wspominała np. babcię Dębską. Rodzinna kartka która jest w zbiorze rodzinnym /z lat międzywojennych/ od babci Dębskiej, wysłana jest z Krakowa.  

Od Szreniawy pod Miechowem, do Gołczy jest ok. 5 km.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szreniawa_(powiat_miechowski)

 

Historia Rzymsko-Katolickiej Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gołczy.  

 • X- XI wiek - powstanie parafii w Gołczy.
 • Przed 1171r. - parafia w Gołczy należy do dekanatu Prandocin.
 • Koniec XII w. - wybudowanie pierwszego kościoła. 
 • 1241r. - kościół zostaje spalony przez Tatarów.
 • 1527r. - wybudowanie w Gołczy szkoły parafialnej.
 • 1651r. - ufundowany zostaje szpital parafialny na 4 osoby.
 • 1684r. - w parafii Gołcza rozpoczęto prowadzić księgi metrykalne.

Prapradziadkowie po ślubie /lub dopiero po zamknięciu zboru Ewangelickiego w Wielkanocy/ wyjechali do Miechowa. Pierwszy odnaleziony przeze mnie Akt Chrztu Jana Sasa w Kolegiacie Grobu Bożego w Miechowie jest z roku 1855r.

Prapradziadkowie w tym czasie mieszkali we wsi Zagrody pod Miechowem. Prapradziadek Maciej w tym Akcie Chrztu jest zapisany jako: "Stawił się Maciej Sas wyrobnik z Zagród lat trzydzieści jeden mający ...".

Część pierwsza rozdziału o prapradziadku Macieju Sasie i jego rodzinie jest na: 

http://zeszmulowiznyibrodna.blox.pl/2012/07/Prapradziadek-Maciej-Sas.html

 

Ciąg dalszy nastąpi ...

 

Czytelników blogu posiadających informacje, zdjęcia, dokumenty czy też inne historie związane z poruszonymi wątkami rodzinnymi na blogu autor blogu prosi o kontakt.

 

Zapraszam również na blogi:

http://szmulowiznaludzieihistoria.blox.pl/html

http://znadniemnawiliiiberezyny.blox.pl/html

http://odczasudoczasuwantykwariacie.blox.pl/html

http://zapomnianehistorie.blox.pl/html

http://naspacerzewwarszawskichlazienkach.blox.pl/html

Kontakt z autorem blogów:zeszmulowiznyibrodna@gmail.com

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
niedziela, 09 września 2012 04:59

Polecane wpisy