zeszmulowiznyibrodna

Wpis

poniedziałek, 15 października 2012

Apolinary Daniłowicz na ul. Folwarcznej, Szmulowizna.

Prapradziadek Apolinary robi mi kolejną niespodziankę. Dzięki pomocy genealogów z forgen.pl dostałem dziś kolejną, dla mnie zaskakującą wiadomość.

"Akt urodzenia numer 2171. Par. Rzymsko-Katolicka Matki Boskiej Loretańskiej na Pradze.

Działo się to na Pradze dwudziestego trzeciego listopada/piątego grudnia tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego piątego roku o godzinie trzeciej po południu zjawił się Apolinary Daniłowicz lat pięćdziesiąt pięć, konduktor Kolei Terespolskiej, z Pragi , w obecności Władysława Radomskiego oficjalisty i Bronisława Krzepickiego stolarza, obydwu pełnoletnich z Pragi i przedstawili nam dziecię płci męskiej objaśniając, że urodziło się na Pradze na Folwarcznej ulicy pod numerem ?, siódmego/dziewiętnastego listopada tego roku o godzinie trzeciej  rano, z jego ślubnej żony Marcjanny z Wińskich lat trzydzieści osiem. Dziecku temu na chrzcie świętym w dniu dzisiejszym nadano imię Jan a rodzicami chrzestnymi byli Władysław Radomski i Józefa Chojnacka. Akt ten zgłaszającemu przeczytany i przez nas i świadków podpisany został.
Ks. W. Łuskowski.
Apolinary Daniłowicz.
Radomski".

Piątego grudnia - kalendarz juliański

Piątego grudnia - kalendarz gregoriański

 

 

  • Daniłowicz Apolinary, prapradziadek, konduktor Kolei Terespolskiej.
  • Daniłowicz Marcjanna z d. Wińska, druga małżonka prapradziadka Apolinarego /gdy został wdowcem ożenił się powtórnie/, syn prapradziadka a mój pradziadek Andrzej, był synem z pierwszego małżeństwa. Pięć lat później /1900r./ Marcjanna została matką chrzestną syna pradziadka Andrzeja, Mieczysława /ur. na Bródnie/ mojego dziadka.  
  • Chojnacka Józefa,
  • Krzepicki Bronisław, stolarz.
  • Radomski Władysław, oficjalista. 

Podstawowy wniosek jaki można wyciągnąć z tego Aktu Chrztu jest dla mnie zaskakujący ... Pradziadkowie Sikorscy /ul. Wiosenna/ i prapradziadek Apolinary /ul. Folwarczna/ byli w tym czasie sąsiadami, więc zakładam że również byli znajomymi.  

Od dłuższego czasu szukam śladów drugiej rodziny pradziadka Apolinarego, być może to jest kolejny ślad.

Dopisek na Akcie Chrztu Jana Daniłowicza.

"Postanowieniem Sądu Grodzkiego w Warszawie Oddz. I 2g 4087/47 uznany za zmarłego z dniem 9 maja 1946 roku. Akt zejścia sporządzono w USC w Warszawie Praga, Warszawa dnia 1 sierpnia 1950, Targowa 67".
podpis (...)

O tej gałęzi rodzinnej jak na razie nie wiem praktycznie nic, oprócz ostatnich zdobyczy. Jak wspominała moja mama rodziny Daniłowiczów, Sikorskich i inne bliskie rodziny podczas ostatniej wojny światowej poniosły bardzo duże straty i ..... nic poza tym. Dopiero po latach rozumiem jej długoletnie milczenie na te tematy. Gdy byłem małym chłopcem mama od czasu do czasu opowiadała o rodzinie z przeszłości, jej opowieści traktowałem wtedy jak bajki i legendy rodzinne.

 

W trakcie tworzenia ...

  

Czytelników blogu posiadających informacje, zdjęcia, dokumenty czy też inne historie związane z poruszonymi wątkami rodzinnymi na blogu autor blogu prosi o kontakt.

 

Zapraszam również na blogi:

http://szmulowiznaludzieihistoria.blox.pl/html

http://znadniemnawiliiiberezyny.blox.pl/html

http://odczasudoczasuwantykwariacie.blox.pl/html

http://zapomnianehistorie.blox.pl/html

http://naspacerzewwarszawskichlazienkach.blox.pl/html

Kontakt z autorem blogów:zeszmulowiznyibrodna@gmail.com

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
poniedziałek, 15 października 2012 19:39

Polecane wpisy