zeszmulowiznyibrodna

Wpis

środa, 10 października 2012

Proszowickie w czasie II Wojny Światowej.

Do dzisiejszego dnia w Proszowicach i regionie proszowickim, można odnaleźć symboliczne postacie dla regionu, noszące nazwisko Sikorski i nazwiska rodzin z nimi skoligaconych przed wiekami.

Pchor. "Kłos" Jerzy Biechoński /1918-1944/, ur. w Proszowicach, odzn. orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

We wrześniu 1939r. trafił do niewoli rosyjskiej, w roku 1940 został przekazany władzom niemieckim i trafił do obozu jenieckiego. Po udanej ucieczce na terenie Generalnej Guberni wstąpił do Armi Krajowej. Po powrocie do Proszowic przyjął pseudonim "Kłos", został skierowany na kurs podchorążych. Po jego ukończeniu został mianowany dowódcą oddziałów dywersyjnych na terenie proszowickiego. Spośród wielu akcji w których brał udział, należy pamiętać o dwóch z nich:

  • W nocy z 21 na 22 maja 1944r. w Wierzbnie oddział pchor. "Kłosa" Jerzego Biechońskiego, zabezpieczał lądowanie późniejszego dowódcy Armii Krajowej Leopolda Okulickiego.
  • 28.07.1944r. oddział Jerzego Biechońskiego podczas trwającej Rzeczpospolitej Kazimiersko-Proszowickiej zajął uwolnione od niemców Proszowice.

Jerzy Biechoński zginął 08.10.1944r. w lesie pod Sancygniowem, gdzie oddziały AK schroniły się po rozbiciu Rzeczpospolitej Kazimiersko-Proszowickiej. Poniósł śmierć w czasie próby rozbrajania bomby lotniczej przez Rudolfa Dziadosza ps. "Zasaniec". Następnego dnia w pobliskim Sansygniowie odbyły się pogrzeby Jerzego Biechońskiego i dwóch innych poległych w tym czasie. Po pewnym czasie zwłoki Jerzego Biechońskiego zostały przenione na cmentarz w Proszowicach.

Podp. czasu wojny "Stasia" Dorota Franaszkowa z d. Girtler, łącz, ur. 1925 w Proszowicach, c. Michała Girtlera i Wandy Girtler z d. Sikorskiej.

Dorota Franaszkowa urodziła się w rodzinie Michała Girtlera /1892-1965/, żołnierza Legionów Piłsudskiego. W konspiracji od 1942r. Pełnila łączniczki terenowej: przewoziła pocztę, prowadziła kolportaż prasy podziemnej, transportowała sprzęt radiowy, broń do oddziałów partyzanckich, holowała skoczków spadochronowych. Opiekowała się rannymi żołnierzami AK.

Od lipca 1944 r. pełniła funkcję łączniczki w terenie, uczestniczyła w akcjach bojowych pod: Zaryszynem, Moczydłem, Krzeszówką, Sadkami i Złotym Potokiem. W związku z planowanym marszem oddziału na pomoc walczącej Warszawie, w sierpniu 1944 r. prowadziła rozpoznanie w strefie przyfrontowej. Pod koniec 1944 r. z uwagi na stan zdrowia, została odkomenderowana do pracy w tzw. terenówce.

Kpt. "Ewa" Wanda Girtler, kierownik kurierek, kurier, łączniczka, /1920-1945/, ur. w Proszowicach, c. Michała Girtlera i Wandy Girtler z d. Sikorskiej.

Wanda Girtler urodziła się w rodzinie Michała Girtlera /1892-1965/, żołnierza Legionów Piłsudskiego. W konspiracji od 1942r, pełniła funkcję kuriera i łączniczki mjr. Leopolda Bochnaka. Prof. Leopold Bochnak pełnił funkcję zastępcy Inspektoratu Miechowskiego, a następnie był zastępcą dowódcy 106 DP AK. Mieszkanie Wandy Girtler w czasie okupacji niemieckiej, było lokalem konspiracyjnym. Zginęła w miejscowości Kościelec 16.01.1945r. w trakcie przewożenia do Kazimierzy Wielkiej rozkazu Leopolda Bochnaka o demobilizacji oddziałów AK na tym terenie. Spoczywa na cmentarzu w Proszowicach.  

Podp. Michał Girtler /1892-1965/, ur. w Proszowicach, wachmistrz w Legionach Piłsudskiego, uczestniczył w wojnie Polsko- Bolszewickiej 1920r. Uczestniczył w konspiracji 1939-1945 w szeregach ZWZ-AK. W 1944r. dwukrotnie aresztowany przez gestapo, na Montelupich przeszedł ciężkie śledztwo. Pochowany na cmentarzu w Proszowicach.

Odzn.: Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Polonia Restituta, 2-krotnie Krzyżem Walecznych.

Bibliografia:

  • http:// miechow info/ Informator Miechowski
  • www. 24 ikp.pl
  • www. dziennikpolski 24.pl
  • www. historycy.org
  • www. kazimierza wielka.pl 
  • Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Republika_Pi%C5%84czowska
  • I inne strony internetowe.

 

Ciąg dalszy nastąpi ...Czytelników blogu posiadających informacje, zdjęcia, dokumenty czy też inne historie związane z poruszonymi wątkami rodzinnymi na blogu autor blogu prosi o kontakt.

 

Zapraszam również na blogi:

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
środa, 10 października 2012 08:54

Polecane wpisy