zeszmulowiznyibrodna

Wpis

poniedziałek, 18 marca 2013

Józef Sikorski, Pforzheim-Niemcy, 1906-1909.

Jednym z krewnych z którym rodzina straciła kontakt podczas I wojny światowej, był Józef Sikorski.

Niestety jak na razie nie udało mi się ustalić praktycznie żadnych danych związanych z jego osobą. Był jednym z braci pradziadka Franciszka Sikorskiego, lub jego najstarszym żyjącym synem. Oprócz przekazu że emigrował po koniec XIX w. na zachód Europy, mając w ręku solidny rzemieślniczy fach, prawie nic o nim nie wiadomo. 

Józef Sikorski.

Określenie postaci na tym zdjęciu - Józef Sikorski, jest niestety tylko prawdopodobne. Zdjęcie było w albumie rodzinnym który zaginął, obecnie dysponuję tylko skanem tego zdjęcia. Dzięki szczęśliwemu przypadkowi moi dalsi krewni posiadają parę sztuk pocztówek adresowanych do Józefa Sikorskiego.

Widnieją na nim dwa adresy z Niemiec.

  1. Pforzheim, Niemcy, Palwezi. Straße 8, pocztówka z 1906r.
  2. Pforzheim, Niemcy, Bismarckstraße 33, pocztówki z lat 1908-1909.

Nazwa ulicy z pocztówki nr. 1 obecnie jest nie do odnalezienia na mapie Pforzheim. Może wiązać się to z czasem ostatniej wojny światowej, podczas której Pforzheim było zbombardowane. Podczas bombardowania 83% zabudowy miasta zostało zniszczone, w wyniku nalotu, zginęło 17600 osób. 

Ul. Bismarckstraße jest położona w centrum miasta, tuż przy dworcu kolejowym. Jest to pierwsza ulica równoległa do Kaiser-Wilhelm-Straße, najważniejszej ulicy przy dworcu kolejowym w Pforzheim.

Pforzheim, miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, siedziba regionu Nordschwarzwald oraz powiatu Enz, do którego miasto jednak nie należy. Leży na północ od Schwarzwaldu pomiędzy Karlsruhe i Sttugartem. Liczy 119 781 mieszkańców - 2010r.

Pocztówki adresowane do Józefa Sikorskiego były wysyłane przez jego dobrych znajomych. Nazwiska widoczne na nich, nie są związane z rodziną. Widniejące na nich adresy z których pocztówki były wysyłane są, dla mnie nie do identyfikacji, czytelne są tylko nazwy miast.

  1. Zurich, 1908, poza nazwa miasta nie ma żadnych innych danych adresowych.
  2. Paryż, 1908-1909.

 

Adresy paryskie, skany. 

Jedna z pocztówek została wysłana z Warszawy w 1906r.

 

Adres warszawski, skan.

Na pocztówce widnieje wpis: "Kochany Jóźku ! Nic lepszego nie mogłem znaleźć, a może nie umiem ...". Przedstawiona jest na niej przysięga Naczelnika Tadeusza Kosciuszki na Rynku w Krakowie 1794r.

Ul. Zajęcza w Warszawie, dawniej Zająca, długa na około 625 metrów ulica położona na Powiślu,  w dzielnicy Śródmieście, łączy most Świętokrzyski z ul. Dynasy, jest położona równolegle do ul. Tamka. Ulica powstała w XVII w. należała wtedy do jurydyki Aleksandria. Zwartą zabudowę otrzymała wraz z rozwojem Powiśla w XIX wieku. Pierwotnie nosiła nazwę Zająca, obecna forma funkcjonuje od ok. 1910 roku.

Dzięki tej pocztówce, pozwolę sobie na przybliżenie daty funkcjonowania obecnej formy nazwy tej ulicy - co najmniej od 1906r.

Z Warszawa.wikii.pl  http://warszawa.wikia.com/wiki/Powiśle

"W XIX Powiśle sukcesywnie rozrastało się, stając się dzielnicą zamieszkaną głównie przez biednych i niewykwalifikowanych robotników, bednarzy, piaskarzy, rybaków i kobiety lekkich obyczajów. Taki obraz tej części miasta jest dobrze przedstawiony w Lalce Bolesława Prusa. Rozwijał się także przemysł związany z transportem rzecznym, który w II połowie XIX wieku zaczął przenosić się na Wolę i Pragę, gdyż transport kolejowy był znacznie wygodniejszy i efektywniejszy od rzecznego".

W latach 1908-1909, rodzina pradziadków Sikorskich mieszkała na warszawskiej Szmulowiźnie, przy ul. Wiosennej. W roku 1909, moja babcia Marianna Klementyna Sikorska miała 9 lat.

Jeżeli któryś z czytelników/czytelniczek jest w stanie zidentyfikować ww. adresy proszę o korespondencję na adres na blogu zeszmulowiznyibrodna@gmail.com, lub o infromację na facebooku.

Skany adresów widniejących na pocztówek i jeden skan pocztówki można obejrzeć na facebooku:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.357705187678670.1073741829.227345097381347&type=1#!/photo.php?fbid=357705207678668&set=a.357705187678670.1073741829.227345097381347&type=1&theater

 

Bibliografia.

  • http://maps.google.pl/maps?ct=reset&tab=ll
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna 
  • http://warszawa.wikia.com/wiki/Wszystko_o_Warszawie

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ze Szmulowizny i Bródna.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

W trakcie opracowania ...

 

Zapraszam również na blogi:

http://spacerkiempowarszawskichlazienkach.blox.pl/html

http://kopasinakopaszynakopaszyn.blox.pl/html

http://szmulowiznaludzieihistoria.blox.pl/html

http://taniezarcie.blox.pl/html

Kontakt z autorem blogów: zeszmulowiznyibrodna@gmail.com

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog.  

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
poniedziałek, 18 marca 2013 07:27

Polecane wpisy