zeszmulowiznyibrodna

Wpis

sobota, 02 marca 2013

Legenda Daniłowiczów o Pomniku Mickiewicza.

C.d. rozdziału: http://zeszmulowiznyibrodna.blox.pl/2013/02/Danilowicze-na-ul-Hozej-koniec-XIX-wieku.html

Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie, odsłoniety został w 1898r. na placu powstałym z wyburzenia budynków na terenie dawnej jurydyki Dziekanka, w miejscu fontanny przeniesionej na plac Bankowy. Pomnik dłuta Cypriana Godebskiego, został wkomponowany w otoczenie przez Józefa Piusa Dziekońskiego i Władysława Dziekońskiego. Odsłonięty został 24 grudnia 1989r. roku w 100 rocznicę urodzin poety. Cokół wykonany był z granitu włoskiego, a sama statua o wysokości 4,5 metra odlana została we Włoszech.

Plik:Mickiewicz29.jpg

Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie, 1900r.

Ze strony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Adama_Mickiewicza_w_Warszawie

Z firmą Braci Łopieńskich wiąże się kolejna legenda rodzinna, tym razem jest to legenda należąca do rodziny Daniłowiczów. W przekazie rodzinnym którego słuchałem wielokrotnie od mojej mamy, jeden z Daniłowiczów lub Sikorskich pracował w firmie Braci Łopieńskich, w tym czasie gdy odsłaniany był Pomnik Mickiewicza w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu.

Z czasów gdy byłem małym chłopcem pamiętałem że w biblioteczce moich rodziców była książka wydana w formie albumu, będąca jednocześnie rozliczeniem komitetu organizacyjnego budującego pomnik. Parę lat temu rozpoczynając swoje poszukiwania rodzinno-genealogiczne poszedłem do Biblioteki na ul. Koszykowej w Warszawie, do działu Varsavianów. Książkę odnalazłem, za to nazwiska Daniłowicz czego się spodziewałem tam nie było.

Książkę tę można odnaleźć na internecie, niestety nie na polskich stronach, jest ona zatytułowana: Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie, 1897-1898, została wydana nakładem Komitetu Budowy Pomnika, Warszawa 1899r. 

Kolejnej części tej legendy Daniłowiczów nie jestem pewien. Co prawda mama opowiadała tę historię parę razy, jednak nie zapamiętałem jej dokładnie. Na pewno opowiadała o ozdobnej balustradzie ogradzającej Pomnik Mickiewicza z zewnątrz.

Fragment zdj. widocznego pow. Ozdobna balustrada przy pomniku Adama Mickiewicza w Warszawie.

W tym momencie są dwie możliwości - przekaz rodzinny mówił o tym że ktoś z rodziny był jednym z rzemieślników którzy wykonywali tę balustradę, albo że pracował w tej firmie ...  

 

 Bibliografia.

  • Ilustrowany Atlas Dawnej Warszawy, Robert Marcinkowski, Warszawa 2003.
  • Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie, 1897-1898, Zygmunt Wasilewski, Warszawa 1899r.
  • http://madein.waw.pl/zaklady/index.php?option=com_content&view=article&id=86&Itemid=235
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Adama_Mickiewicza_w_Warszawie
  • ...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ze Szmulowizny i Bródna.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ciąg dalszy nastąpi ...

 

Zapraszam również na blogi:

http://spacerkiempowarszawskichlazienkach.blox.pl/html

http://kopasinakopaszynakopaszyn.blox.pl/html

http://szmulowiznaludzieihistoria.blox.pl/html

http://taniezarcie.blox.pl/html

Kontakt z autorem blogów:zeszmulowiznyibrodna@gmail.com

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
sobota, 02 marca 2013 15:13

Polecane wpisy