zeszmulowiznyibrodna

Wpis

wtorek, 12 marca 2013

Racławice 1794, Bartłomiej Szyndler, Historyczne Bitwy, Warszawa 2009, c.d.

Uznałem że należy wyjaśnić kolejną zagadkę związaną z postacią Jędrzeja Łakomskiego, obrazem Jana Matejki "Bitwa pod Racławicami" i fragmentem tekstu z książki Bartłomieja Szyndlera Racławice 1794, Wydawnictwa Bellona.

13.02.2013r.

Szanowni Państwo !

W książce zatytułowanej Racławice 1794, autorstwa p. Bartłomieja  Szyndlera, Historyczne Bitwy, Warszawa 2009 znalazłem poniższą informację:

Str. 176.
"Drugą zwartą grupę postaci tworzą kosynierzy w białych sukmanach, wiwatujący na cześć Kościuszki. Jeden z nich wzniósł ręce do góry w geście radości, drugi kłania się czapką do ziemi; to ponoć Stanisław Świstacki i Jędrzej Łakomski. Nieco na prawo stoi przy zdobycznej armacie Wojciech Bartosz Głowacki, przepasany szerokim pasem góralskim i opierający dłoń z czapką na armacie, w lewej trzyma kosę. Za nim chłop w czerwonym płaszczu z chorągwią kościelną ...".

Jest to fragment opisu obrazu Jana Matejki, Kościuszko pod Racławicami, który wg. informacji na internecie jest eksponowany w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, w krakowskich Sukiennicach.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bciuszko_pod_Rac%C5%82awicami_(obraz)      

Proszę o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki.

Z poważaniem.
Stefan Łukasiewicz.

 

6 marca 2013r. pocztą e-mailową otrzymałem odpowiedź.

 

Kraków, 2013-03-06
IK-430-104/13

Szanowny Pan
Stefan Łukasiewicz

Szanowny Panie,

odpowiadając na Pana pismo z przykrością informuję, że nic nam o tym nie wiadomo, by postać Jędrzeja Łakomskiego została przedstawiona przez Jana Matejkę na obrazie ''Kościuszko pod Racławicami''. W grupie kosynierów witających Naczelnika przedstawiony został Stanisław Świstacki, kosynier kłaniający się „czapką do ziemi” nie został natomiast zidentyfikowany.

Wyczerpujące opracowanie obrazu ''Kościuszko pod Racławicami'' napisał Henryk Słoczyński w materiałach z konferencji ''Powstanie kościuszkowskie i jego Naczelnik. Historia i tradycja. Materiały konferencji naukowej, Kraków - Wrocław, 28-30 marca 1994 r., pod red. Teresy Kulak i Mirosława Frančicia, Kraków 1996.

Informacje o obrazie i innych obrazach olejnych Jana Matejki są w książce:
''Matejko. Obrazy olejne. Katalog'', Warszawa 1993 s. 230-233 (tam znajduje się również literatura przedmiotu na temat tego dzieła).

Obie książki są w dostępnej publicznie w bibliotece Muzeum Narodowego w Krakowie. Bardzo proszę z nich skorzystać.

Sam obraz Jana Matejki, Kościuszko pod Racławicami, 1888, olej, płótno, 465 x 897, nr inw. MNK II-a-151 eksponowany jest w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, w Sali Siemiradzkiego. Kwerendę przygotowały dr Aleksandra Krypczyk oraz dr Barbara Ciciora.

Z poważaniem.

Bernadeta Maj.
Sekcja ds Dokumentacji Fotograficznej i Kwerend Naukowych.
Muzeum Narodowe w Krakowie.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ze Szmulowizny i Bródna.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ciąg dalszy nastąpi ...

 

Zapraszam również na blogi:

http://spacerkiempowarszawskichlazienkach.blox.pl/html

http://kopasinakopaszynakopaszyn.blox.pl/html

http://szmulowiznaludzieihistoria.blox.pl/html

http://taniezarcie.blox.pl/html

Kontakt z autorem blogów:zeszmulowiznyibrodna@gmail.com

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
wtorek, 12 marca 2013 06:59

Polecane wpisy