zeszmulowiznyibrodna

Wpis

sobota, 25 maja 2013

Sikorscy z Wciślińskimi i Wciślińscy z Sikorskimi.

Koligacje Sikorskich z Wciślińskimi,

 • Sikorski* Jan, rzeźnik zamieszkały w Miechowie i Sikorska Salomea z d. Wcieślińska*, rodzice Sikorskiego Stanisława, rzeźnika zamieszkałego w Proszowicach, biorącego ślub w Miechowie* ze Strzelecką Franciszką w 1849r.

i Wciślińskich z Sikorskimi,

 • Wciśleński* Piotr, 1842-1914, s. Wciślińskiego Melchiora vel Maychera i Elżbiety z d. Biechońskiej z Sikorską Marią, 1846-1921, c. Sikorskiego Macieja i Katarzyny Sikorskiej z d. Ochabowicz. 

 

Kalendarium.

 • Przed 1849r. W Proszowicach mieszkają moi 4 x dziadkowie Sikorski Jan i Sikorska Salomea z d. Wcieślińska* i rodzina Wciślińskich. Proszowice leżą w odległości ok. 30 km. od Miechowa.  
 • Miechów 1849r. Ślub zawarli Sikorski Stanisław zamieszkały w Proszowicach i Strzelecka Franciszka zamieszkała w Miechowie, Akt Ślubu spisany jest w języku polskim. 
 • Miechów* 1863r. Po bitwie w Miechowie 17.02.1863r. zniszczone, zburzone i spalone zostało ok. 90% Miasta Miechowa, ocalały tylko 4 budynki murowane w centrum miasta i 51 chałup na peryferiach Miechowa, około 2000 ludności ówczesnego Miasta Miechowa zostało wygnane ze swoich domostw, w znacznej większości części już nie powróciła do miasta, na ponad rok nikt z ludności cywilnej nie miał prawa przebywać na terenie Miasta Miechowa. Pijani do szaleństwa rosyjscy żołnierze grabili również rodziny urzędników rosyjskich, które były ratowane przez księży katolickich i polską ludność cywilną. W wyniku działań żołnierzy rosyjskich Miechów został pozbawiony /rozebrane na opał/ budynków urzędowych takich jak: sąd, szpital, szkoły, magistrat i posterunek policji. W rabunkach domostw i okolicznych dworów za zgodą i namową rosyjskiego zaborcy wzięli udział chłopi z okolicznych wiosek, Kraków okrył się żałobą - ukazały się liczne artykuły związane z tragedią miechowską. Ludność cywilna znalazła ratunek w prywatnych domach na terenie Krakowa. W Miechowie dobytek częściowo ocalili tylko Żydzi, za których pomocą po pewnym czasie w Krakowie pojawił się dobytek mieszkańców Miasta Miechowa. Stan wojenny na terenie Miechowa trwał do połowy 1864r. Dopiero po roku /w 1864r./ mieszkańcy Miechowa mieli prawo do powrotu do Miechowa i odbudowy swoich domów na terenie miasta, jednak jeszcze przez dłuższy czas przebywanie i wyjazd z Miechowa odbywał się za pomocą specjanej przepustki wydawanej przez wojskowe władze miasta. 
 • Sasowie z Miechowa, 1863r. Karolina Sas zamieszkała w Miechowie c. Sasa Macieja i Sas Heleny z d. Dembskiej ma 4 lata. 
 • Sikorscy z Miechowa, 1863r. Sikorski Franciszek zamieszkały w Miechowie s. Stanisława Sikorskiego i Franciszki Sikorskiej z d. Strzeleckiej ma 7 lat.
 • Wciślińscy z Proszowic, 1863r. Piotr Wciśliński bierze udział w Powstaniu Styczniowym 1863r. w stopniu wachmistrza kawalerii w oddziale gen. Mariana Langiewicza*
 • Po 150 latach, Piotr Wciśliński, wachmistrz w oddziale gen. Mariana Langiewicza tu jest http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=p32 a tu nie może się doczekać http://www.genealogia.okiem.pl/powstanies/index.php?letter=w
 • 1864r. Papież Pius IX* na wieść o pogromie w Miechowie ustanowił odpust w intencji ofiar, następnie ze swoich osobistych funduszy przekazał znaczną kwotę na odbudowę miasta. 
 • 1879r. W Miechowie ślub zawarli Sikorski Franciszek i Sas Karolina, Akt Ślubu spisany jest w języku rosyjskim. 
 • Sikorscy z Miechowa, po 1880r. Moi pradziadkowie Franciszek i Karolina Sikorska w bardzo trudnych warunkach /wg. przekazu rodzinnego uciekali w nocy, dodatkowo musieli się wykupić kozakowi który ich dogonił w trakcie ucieczki/, wyjechali z Miechowa, przez pewien czas mieszkali u rodziny w Krakowie, po czym przyjechali do Warszawy gdzie zamieszkali na Pradze a następnie na Szmulowiźnie. 
 • Wciślińscy z Proszowic, po 1880r. Wyjazd braci Wciślińskich z Proszowic do Warszawy. 
 • 2012r. W trakcie poszukiwań rodzinno-genealogicznych nawiązałem kontakt z potomkiem rodziny Wciślińskich z Proszowic, od zeszłego roku na stronie rodzinnej Wciślińskich jest połączenie z moim blogiem, natomiast w rozdziale blogu "Zarys historii rodziny i najważniejsze postacie rodzinne" http://zeszmulowiznyibrodna.blox.pl/2013/01/Krotka-historia-rodziny.html jest link do strony Wciślińskich http://wcislinski.net/. 

 

Objaśnienia.

 • Gen. Marian Langiewicz*, 1827-1887, pułkownik woj. sandomierskiego na czas Powstania Styczniowego 1863r., d-ca oddziału powstańczego liczącego od 1400 do 2500 ludzi, dyktator Powstania Styczniowego od 11 do 18 marca 1863r. 
 • *, Opracowane na pdst. Bitwa miechowska 17 lutego 1863 roku, Włodzimierz Barczyński, Miechów 2013, egzemplarz w cenie 20 zł. można kupić w Bibliotece Miejskiej tuż obok Kolegiaty Grobu Bożego w Miechowie. W znajdujących się na końcu opracowania podziękowaniach za pomoc w przygotowaniu opracowania znajdują się m.in. nazwiska p. dr. Karoliny Grodziskiej Dyrektora Biblioteki Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności - Polskiej Akademii Nauk i p. Stanisława Piwowarskiego zasłużonego kustosza Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. 
 • Miechów*, dwa sąsiadujące ze sobą miasta: Miechów i Proszowice były w XVIII i XIX wieku najważniejszymi ośrodkami handlu w Małopolsce.
 • Papież Pius IX, właściwie Giovanni Maria Mastai Ferretti1792-1878r., pontyfikat w latach 1846-1878r., błogosławiony Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Pius IX zaprotestował przeciwko rosyjskiemu okrucieństwu w dławieniu Powstania Styczniowego w 1863r. Wezwał cały Kościół Rzymsko-Katolicki na świecie do modlitw za Polskę.
 • Sikorski* - niestety nie udało mi się jeszcze dotrzeć do Aktu Ślubu moich 4 x dziadków.
 • Wcieślińska*, wynika to z Aktu Ślubu Sikorskiego Stanisława i Strzeleckiej Franciszki 1849r. 
 • Wciśleński*, Wciśliński, Wcieśliński - to samo nazwisko w różnych odmianach spowodowanych błędem literowym.

 

Bibliografia.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Ze Szmulowizny i Bródna

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ciąg dalszy nastąpi ...  

 

Zapraszam również na blogi:

Kontakt z autorem blogów: zeszmulowiznybrodnaitargowka@gmail.com

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog, W sytuacji gdy materiały z blogu bedą po ich przetworzeniu użyte do innych opracowań, autor blogu uważa że adres blogu powinien być wpisany w bibliografii opracowania, pracy, itp. z konieczną informacją o takim fakcie dla autora blogu. 

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
sobota, 25 maja 2013 12:27

Polecane wpisy