zeszmulowiznyibrodna

Wpis

piątek, 21 czerwca 2013

Cmentarz przyzborowy w Wielkanocy k. Gołczy 1614-1848, rody cz. 2.

"Pamiętać również należy, że w przypadku małżeństw mieszanych co do wyznania, dzieci brały wyznanie zwykle według płci i odpowiedniego wyznania rodziców. I tak, córki katoliczki i kalwina pozostawały po matce katoliczkami i vice versa".  

Ze wstępu Szymona Konarskiego do Szlachty Kalwińskiej w Polsce, Warszawa 1936.

 

Midleton vel Mitleton, ród z Irlandii.

Herb N.N.

Ze strony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tarcza_herbowa

W polskich herbarzach.

 • 1720r. Midleton Zuzanna z d. Mier, ż. Midleton Piotra. 
 • 1748r. Midleton* vel Mitleton N.N. uzyskał w posesyę dobra Miciuny.
 • 1753r. Midleton vel Mitleton Patrycy, 1753r. kapitan, 1754r. podpułkownik, generał-adiutant i pułkownik regimentu łanowego* wojsk koronnych w nagrodę zasług otrzymał indygenat* w 1768r.  
 • 1768r. Midleton, nobilitowany w 1768r. 
 • 1775r. Midleton vel Mitleton Augustyn, porucznik wojsk litewskich dostał prawem emfiteutycznem* na 50 lat królewszczyznę w Kite, w powiecie kowieńskim, od 1760r. pisarz grodzki i podstarości kowieński. 
 • 1783r. Midleton vel Mitleton Nikodem, strażnik kowieński, od 1791r. pisarz grodzki kowieński i rezydent Polski w Hadze.
 • 1783r. Midleton vel Mitleton Aleksander.  
 • 1783r. Midleton vel Mitleton Bogusław. 
 • 1791r. Midleton vel Mitleton Ignacy, strażnik kowieński. 
 • 1805r. Midleton, łac. indigena

Żołnierz (1) i oficer (6) 6 Regimentu Pieszego podczas Insurekcji Kościuszkowskiej 1794r. 

Ze strony: http://pl.wikipedia.org/wiki/6_Regiment_Pieszy_%C5%81anowy

Pochówki, groby, epitafia, dokumenty. 

   Wielkanoc, cmentarz przyzborowy, k. Gołczy, pow. miechowski.

 

Opis.

 • Indygenat*łac. indigena, krajowiec, tubylec; krajowy, swojski – uznanie obcego szlachectwa i nadanie rodowi szlacheckiemu, wobec którego stosowano indygenat, przywilejów szlacheckich w państwie uznającym, w historii Polski indygenat dotyczył łącznie 413 rodów zagranicznych.
 • Midleton*, miasto w południowo-wschodniej County Cork , Irlandia, leży około 22 km na wschód od miasta Cork na Owenacurra rzeki i drogi N25, który łączy Cork do portu Rosslare, satelita miasto Cork City, Midleton jest częścią Metropolitan Cork, nazwa Midleton wywodzi się od zwrotu - Middle Town, miasto pośrodku. Midleton leży dokładnie pomiędzy miastami Cork i Youqhal
 • Piechota łanowa*rodzaj wojska powoływany od 1655r., każdy właściciel ziemski miał obowiązek wystawić jednego żołnierza z 15, zamiast jak dotąd z 20 łanów ziemi uprawnej.
 • Prawo emfiteutyczne*, olęderskie, dla przyciągnięcia osadników na trudne do uprawy tereny zalewowe i podmokłe, od połowy zaczęto XVI w. nadawać im ziemię na tzw. prawie emfiteutycznym, które – od narodowości pierwszych osadników – zwano potocznie prawem olęderskim (w języku staropolskim Holendrów nazywano Olędrami). Polegało ono na wieloletniej (30-40 lat) dzierżawie gruntów, podczas której jedynym obciążeniem osadników był stały, wysoki czynsz, uiszczany zazwyczaj jednorazowo na jesieni, czyli po żniwach. Większość kontraktów dzierżawnych zawierano nie z pojedynczymi osadnikami, lecz z całymi grupami (gminami), które zobowiązane były solidarnie do zapłaty całego czynszu. Dawało to właścicielowi gruntu większą pewność, że cała ustalona suma czynszu rzeczywiście wpłynie do jego kasy.
 • Regiment Pieszy Łanowy Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej*, jednostka taktyczna składająca się z kilku kompanii piechoty, będąca odpowiednikiem późniejszego pułku piechoty. Regiment ten nazywano łanowym, gdyż powstał w 1726 po likwidacji instytucji piechoty łanowej* 

Bibliografia. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Ze Szmulowizny i Bródna

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

W trakcie opracowania ... 

 

Zapraszam również na blogi: 

http://spacerkiempowarszawskichlazienkach.blox.pl/html 

http://kopasinakopaszynakopaszyn.blox.pl/html 

http://szmulowiznaludzieihistoria.blox.pl/html 

http://taniezarcie.blox.pl/html 

Kontakt z autorem blogów: zeszmulowiznyibrodna1900@gmail.com

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog. 

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
piątek, 21 czerwca 2013 08:53

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

 • malgorzata929 napisał(a) komentarz datowany na 2013/06/21 09:19:40:

  Hej, zapraszam na blog Album :)

Dodaj komentarz