zeszmulowiznyibrodna

Wpis

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Maria Klementyna Daniłowicz z d. Sikorska, 1900-1982r.

"Dzięki Batalionowi Warszawskiemu POW, nowy, niemiecki okupant zastał Warszawę nie bezwolną i bezbronną, oczekującą jak niewolnica, na nowego pana. Zastał w Pałacu Radziwiłłowskim warty wojskowe pod Białym Orłem, zastał Polski Garnizon: Batalion Warszawski uratował honor Stolicy, uratował Honor Narodu !... A chociaż Warszawie pod nowym okupantem nie sądzone było przyjmować uroczyście Wodza Polski Walczącej wraz z Jego Brygadą - za to w dzień 11 listopada 1918 mogła ona przywitać Józefa Piłsudskiego wojskiem, żołnierzem, wytryskującym spod ziemi do zwycięskiej walki o oswobodzenie !". 

Jesteśmy w Warszawie, Przewodnik Literacki po Stolicy, Warszawa 1938.

str. 135, Warszawa i Wojsko.

 

Marianna Klementyna Daniłowicz z d. Sikorska, 1900-1982r. 

Marianna Klementyna Sikorska 1917-1918.

Marianna Klementyna Sikorska w mundurze Legionów Polskich.

Opis szczegółów munduru w którym jest Marianna Klementyna Sikorska:

 1. Czapka - maciejówka, w roku 1917 przypisana Polskiej Sile Zbrojnej, wcześniej zaś noszona w Legionach Polskich i Polskim Korpusie  Posiłkowym. Na czapce widoczny orzeł w koronie, według jednego z  wzorów opracowanych dla tychże formacji między rokiem 1915/16 a 1919.
 2. Na kołnierzu kurtki mundurowej typu hrencz, widoczne są wężyki z galonu (sutaszu) srebrnego, noszone w jednostkach polskich w tej formie od roku 1916 (w początkowym okresie uzupełniane innymi oznakami  stopnia).
 3. Guziki mundurowe naszyte na kurtkę, określane zwykle  jako wz. 1917 lub 1919.
 4. O tym, iż nie jest to mundur określany jako wz. 1919 świadczyć mogą kieszenie na piersiach kurtki mundurowej  i charakterystyczny kształt naramienników.
 5. Inną sprawa jest to, iż do zdjęć wykonywanych w niekiedy u fotografów korzystano z rozmaitych kostiumów, jednak przeciwko temu przemawia dokładne dopasowanie munduru do sylwetki. Mundur tego wzoru  mógł być również noszony między rokiem 1917 a 1920/21.

Z powyższego wywodu jednoznacznie wynika że fotografię na której jest moja babcia można opisywać datowo na lata 1916-1921.

Wywód powyższy dotyczący munduru w którym jest moja babcia, otrzymałem od historyka wojskowości jednego z muzeów warszawskich. Dotychczas interesowało mnie w jakiej formacji wojskowej z lat walk o Odzyskanie Niepodległości służyła babcia. Ciąg dalszy tej historii znam, nie mniej interesująca może być próba odczytania jej początku.

...

 

Bibliografia.

 • Atlas Historyczny Wojen Polskich, Marek Gędek, Warszawa 2009. 
 • Jesteśmy w Warszawie, Przewodnik Literacki po Stolicy, Warszawa 1938. 
 • Księga Chwały Piechoty, Praca zbiorowa, Warszawa 1937-1939. 
 • Legenda Legionów, Opowieść o Legionach oraz ludziach Józefa Piłsudskiego, Warszawa 2010.
 • Nie zardzewiał miecz, Piotr Anczewski, Warszawa 2005. 
 • Tygodnik Ilustrowany, 1914-1923, Warszawa. 
 • W Pierwszym Pułku, Notatki Legjonisty, R. W. Horoszkiewicz, Warszawa 1935. 
 • Narodowe Archiwum Cyfrowe http://www.nac.gov.pl/
 • Polska Organizacja Wojskowa, Historia http://www.polska-organizacja-wojskowa.pl/joomla/
 • Polska Siła Zbrojna http://www.komb.agh.edu.pl/?I_Wojna_%C5%9Awiatowa:10._Polska_Si%C5%82a_Zbrojna
 • Wikipedia.pl http://pl.wikipedia.org/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Ze Szmulowizny i Bródna

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

W trakcie opracowania  ... 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszam również na blogi:

Kontakt z autorem blogów: zeszmulowiznybrodnaitargowka@gmail.com

Profil na Facebook'u: https://www.facebook.com/ZeSzmulowiznyIBrodna

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog, W sytuacji gdy materiały z blogu będą po ich przetworzeniu użyte do innych opracowań, autor blogu uważa że adres blogu powinien być wpisany w bibliografii opracowania, pracy, itp. z konieczną informacją o takim fakcie dla autora blogu.  

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
poniedziałek, 19 sierpnia 2013 21:44

Polecane wpisy