zeszmulowiznyibrodna

Wpis

sobota, 28 grudnia 2013

Od Józefa Daniłowicza h. NN, do ...

Z Katalogu.Szlachty.com http://katalogszlachty.com/index.php?option=com_content&view=article&id=8284:szlachta-powiatu-omyskiego-spisana-w-1866-roku-do-celow-wojskowych-litera-d&catid=37:wykazy&Itemid=56

 • DANIŁOWICZ Apolinary, Józef i Zofia, 08.01.1842 Duchny. 

Z Katalogu.Szlachty.com http://katalogszlachty.com/index.php?option=com_content&view=article&id=9627:biogramy-d&catid=39:biogramy-menu&Itemid=53

 • DANIŁOWICZ Franciszek, syn Ksawerego i Joanny, urodzony w Duchnach Starych, parafia Śniadowo 10.11.1851. Zamieszkały w Żyłowie, parafia Lubotyń.


Wincenty Daniłowicz Ksawery i Joanna Daniłowicz Józef Daniłowicz i Zofia Boguska       
ur. ? ur. ? ur. ?      
           
  Franciszek Daniłowicz Apolinary Daniłowicz i Teofila Tyszka Feliks Daniłowicz Korneliusz Daniłowicz Michał Daniłowicz*
  ur. 1851r. w Duchnach Starych* ur. 1842r. w Duchnach* ur. 1848r. ur. 1849r.  ur. 1853r.
           
    Andrzej Daniłowicz i Józefa Piotrowska vel Piotrowicz      
    ur. 1887r.       
           
    Józef Muszewski i Janina Wanda Daniłowicz Mieczysław Daniłowicz i Maria Klementyna Sikorska    
    ur. 1897r.  ur. 1900r.    
           
    ? Rachwał i Barbara Muszewska Lucjan Daniłowicz  Teodor Daniłowicz Jan Łukasiewicz i Eugenia Daniłowicz
    ur. 1925r.  ur. 1926r.  ur. 1927r.  ur. 1928r.
           
          Stefan Łukasiewiczstefelek
          ur. 1957r.

 

Postacie.

 • Wincenty Daniłowicz - powstaniec styczniowy 1863r. należał do partii "Wawra" Józefa Konstantego Ramotowskiego, w 1864r. zamieszkały w Boguszycach par. Szczepankowo. 
 • Korneliusz Daniłowicz - 1848-1884, socjalista, należał do I Proletariatu Ludwika Waryńskiego, zmarł po ciężkim śledztwie w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej, pochowany w nieistniejącym już grobie na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. 
 • Michał Daniłowicz- 1853-?, wg. dostępnych opracowań Korneliusz Daniłowicz, syn Józefa Daniłowicza i brat Apolinarego Daniłowicza pochodzi z rodziny chłopskiej, znane jest również jego miejsce urodzenia. Natomiast Michał Daniłowicz pochodzi z rodziny szlacheckiej (w jednym ze znanych mi opracowań, występuje jako mieszczanin), jego ojciec również ma na imię Józef, nieznane za to jest jego miejsce urodzenia ani data śmierci. Autor blogu nie ma pewności czy Michał Daniłowicz na pewno jest bratem Apolinarego, Feliksa i Korneliusza Daniłowiczów jednak wskazane przez autora blogu błędy i braki w znanych biogramach Korneliusza i Michała Daniłowiczów są co najmniej zastanawiające. W oficjalnie dostępnym biogramie Michała Daniłowicza występują kolejne błędy i braki.
 • Józefa Daniłowicz z d. Piotrowska vel Piotrowicz - prababcia, matka Mieczysława Daniłowicza, właścicielka drewniaka na warszawskim Bródnie przy ul. Julianowskiej 27, w domu tym w czasie okupacji niemieckiej 1939-1944r. odbywały się tajne komplety praskiego gimnazjum im. Władysława IV http://zeszmulowiznyibrodna.blox.pl/2012/06/Warszawa-Brodno-ul-Julianowska-27.html
 • Mieczysław Daniłowicz - 1900-1981, kanonier, wg. przekazu rodzinnego brał udział w rozbrajaniu Niemców w Warszawie w listopadzie 1918r., ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego w 1919r., w wojnie 1920r. przeszedł cały szlak bojowy 1 Pułku Artylerii Polowej Litewsko-Białoruskiego wchodzącego w skład 1 Dywizji Litewsko-Białoruskiej, wieloletni pracownik Zbrojowni Nr. 2 na warszawskiej Pradze. W trakcie wojny obronnej we wrześniu 1939r. wzięty do niewoli 17 września przez wojska radzieckie, następnie po pobycie w niewoli rosyjskiej przekazany do niewoli niemieckiej, więzień Stalagów VA i XIIIB, numer jeńca wojennego 22214. Zwolniony z niewoli niemieckiej ze względu na tragiczny stan zdrowia w połowie 1941r. powrócił do rodziny w Warszawie, na przełomie lat 1941-1942 z tzw. polecenia, rozpoczął pracę w Sądzie w Warszawie. 
 • Marianna Klementyna Daniłowicz z d. Sikorska - 1900-1982, na pdst. jedynego ocalałego zdjęcia z albumu rodzinnego i pomocy historyka wojskowości z Muzeum Niepodległości w Warszawie, udało się ustalić że Marianna Klementyna Sikorska (po wyjściu za mąż za mojego dziadka - Daniłowicz), w wieku od ok. 17 lat służyła w Legionach Polskich- Polskiej Sile Zbrojnej, w stopniu szeregowego w latach 1917-1919r.
 • Lucjan Daniłowicz - 1925-2010, podczas okupacji niemieckiej mieszkał razem z całą rodziną dziadków Daniłowiczów, od 1944r. walczył w szeregach 2 Korpusu Polskiego (PSZ), pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Brał udział m.in. w Bitwie pod Monte Cassino, po demobilizacji założył rodzinę na emigracji.
 • Barbara Muszewska - 1925-?, san. "Janina", "Kry-bar", w konspiracji uczestniczyła od 15 roku życia (1940r.), szlak bojowy w Powstaniu Warszawskim 1944r., sanitariuszka w punktach opatrunkowych na Powązkach, Żoliborzu, w Baonie " Żubr". http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy/Barbara_Muszewska/?q=muszewska. Po upadku Powstania na Żoliborzu więzień Stalagów:  Oberlangen, Altengrabow, Gross Lubars, nr. jeńca: 46608. Po wyzwoleniu obozu w dn. 18.04.1945r. przez patrol 3 szwadronu 10 Pułku Strzelców Konnych 1 Dywizji Pancernej generała Maczka, zostaje odkomenderowana przez dowódcę obozu por. Irenę Mileską, udaje się do pracy w szpitalach wojennych we Francji. Po zakończeniu służby we francuskich szpitalach wojskowych wstąpiła do WAAF, gdzie służyła do demobilizacji w stopniu strzelca. Po demobilizacji WAAF udała się na emigrację do Wenezueli, gdzie po wyjściu za mąż i przyjęciu nazwiska męża Rachwał zamieszkała na stałe w Caracas.

Miejscowości. 

 • Duchny*, Duchny Stare*, w nazewnictwie miejscowości, w Katalogu.Szlachty.com występują położone obok siebie wsie szlacheckie: Duchny, Duchny Młode, Duchny Stare. W rzeczywistości w XIXw. były tylko dwie wsie: Duchny Młode i Duchny Stare współcześnie nazywane jako Duchny Młode i Stare Duchny.
 • Boguszyce, okolica szlachecka, pow. łomżyński, gm. i par. Szczepankowo, o 10 wiorst na płd. zach. od Łomży. W jej obrębie istnieją od 1407r. wsie: Boguszyce Stare, Boguszyce Andrzejki, Boguszyce Kosiołki, Boguszyce Warchoły, Boguszyce Pączkowizna,  Boguszyce Zagroby, gniazdo rodziny Boguskich, wszystko drobnych rozmiarów wioski, opis z końca XIXwWspółczesne nazwy ww. wsi szlacheckich: Boguszyce, Andrzejki, Kisiołki, Zagroby. Wieś Boguszyce jest położona w odl. ok. 10 km. od wsi Duchny Młode i Stare Duchny. 

Bibliografia.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Ze Szmulowizny i Bródna

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

W trakcie opracowania ... 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Profil facebook'owy blogu:

 • https://www.facebook.com/ZeSzmulowiznyIBrodna

Kontakt z autorem blogu:

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
sobota, 28 grudnia 2013 22:31

Polecane wpisy