zeszmulowiznyibrodna

Wpis

środa, 01 stycznia 2014

Od Łukasiewicza z Klukowa na Mazowszu do ...

Legenda rodzinna Łukasiewiczów z których pochodzę, mówi o tym że mój rodzinny protoplasta w czasie wojny Cesarza Napoleona Buonaparte z Rosją w 1812r. zaciągnał się do Wojska Polskiego tworzonego w trakcie tej wojny na Wileńszczyźnie. W wieku 14 lat po klęsce Cesarza w Rosji, po wielu perypetiach razem resztkami Wielkiej Armii przybył na Mazowsze, gdzie osiadł na zawsze. 

Moi dziadkowie Władysław Łukasiewicz i Marianna Łukasiewicz z d. Piekarzewska, pomiędzy dziadkami stoi ich jedyna córka, siostra mojego ojca - ciocia Fela, Felicja. 

 

    ? Łukasiewicz      
    ur. 1798r. na Wileńszczyźnie    
             
    Łukasiewicz      
    ur. ? w Klukowie na Mazowszu    
             
    Łukasiewicz       
    ur. ?         
             
    Władysław Łukasiewicz i Marianna Piekarzewska
    ur. ? w Zasoniu na Mazowszu    
             
Piotr Łukasiewicz Michał Łukasiewicz Jan Łukasiewicz i Eugenia Daniłowicz  
ur. 1925r.  ur. 1926r. ur. 1927r.        
             
    Stefan Łukasiewiczstefelek    
    ur. 1957r.        

Fot. od lewej strony: z rodzicami i starszym bratem na spacerze w Parku Ujazdowskim w Warszawie ok. 1960r., z tatą u dziadków na wsi, w prawym górnym rogu zdjęcia jest widoczny już nie istniejący drewniany dom dziadków, ok. 1960r. Postacie.

 • ? Łukasiewicz - 1798-?
 • Piotr Łukasiewicz - 1925-1945?Piotr Łukasiewicz, najstarszy z braci mojego ojca. 

 • Michał Łukasiewicz - 1926-1957, pracownik PLL "LOT", radiotelegrafista, zginął 14.06.1957r. w katastrofie lotniczej we Wnukowie pod Moskwą. 

Opis katastrofy lotniczej w której zginął stryj Michał Łukasiewicz, starszy brat mojego ojca.

 • "... W chwili gdy samolot startował z Okęcia, prognoza pogody nie  wskazywała, aby mogły być problemy z bezpiecznym lądowaniem w Moskwie. Przewidywano, iż nad Wnukowem będzie pochmurnie, ale obłoki kłębiasto-deszczowe utrzymywać się miały na wysokości 600 m. Widoczność, decydująca w największym stopniu o bezpiecznym lądowaniu, sięgać miała 4 km. Niestety, polski Ił-14 do Wnukowa nigdy nie doleciał, rozbijając się około 5 km od lotniska. Zginęła na miejscu cała załoga z wyjątkiem stewardesy Ewy Fedorowskiej, która ranna w wypadku odzyskała przytomność, o własnych siłach doszła do szosy, zatrzymała przejeżdżający samochód i dotarła do  lotniska, zawiadamiając o katastrofie. Spośród pasażerów przeżyła trójka  Amerykanów, matka i córka Tremper oraz Cheverton ...".

Miejscowości. 

 • Bruliny -
 • Klukowo - 
 • Świercze -
 • Zasonie - 

Bibliografia. 

 • Wikipedia.pl 
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Armia

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Ze Szmulowizny i Bródna

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

W trakcie opracowania ... 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Profil facebook'owy blogu:

 • https://www.facebook.com/ZeSzmulowiznyIBrodna

Kontakt z autorem blogu:

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog, W sytuacji gdy materiały z blogu będą po ich przetworzeniu użyte do innych opracowań, autor blogu uważa że adres blogu powinien być wpisany w bibliografii opracowania.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
środa, 01 stycznia 2014 10:25

Polecane wpisy