zeszmulowiznyibrodna

Wpis

piątek, 24 stycznia 2014

Proszowice 03.03.1832r.

Z pewnym domysłem mogę zakładać że poniższy Akt Zejścia ukazuje moją linię rodzinną. 

Dlaczego ?

W poniżej widocznym Akcie Zejścia Jakóba Sikorskiego, jego brat Jan Sikorski ur. się ok. 1785r. zaś mój pra...dziadek również Jan Sikorski w roku 1783. Jakób Sikorski widniejący w poniżej widocznym Akcie Zejścia ur. się ok. 1777r. natomiast w wykazie kosynierów z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej, widoczny jest również Jakób Sikorski ur. 1774r., wcześniej widoczny w jednym z dokumentów z Proszowic.

W poniżej widocznym Akcie Zejścia Jakób Sikorski jest, co wydaje się że jest ważne: "w Proszowicach narodzony, zamieszkały". 

Z Internetowego Kuriera Proszowickiego http://www.24ikp.pl/skarby/ulice_prosz/20100511kosynierow/art.php

  • Przypuszczać* można, że w szeregach kosynierów pod Racławicami, mogło być 25 proszowian. Byli to najprawdopodobniej: Wojciech Zajączkowski, Sebastian Skalski, Franciszek Gąsiorowski, Kanty Skurczyński, Stanisław Batkowski, Michał Skalski, Michał Pawłowski, Mikołaj Pawłowski, Bartłomiej Karczowski, Wincenty Palimączyński, Wawrzyniec Grochalski, Stanisław Cieśliński, Szczepan Jelonkiewicz, Szczepan Jabłoński, Józef Czarnecki, Sebastian Dzikowski, Józef Stremka, Benedykt Żywiecki, Antoni Sikorski, Józef Strojowski, Szczepan Wciśliński, Stanisław Zberecki, Jan Pomykalski, Antoni Jaraczewski, Jan Stopiński, Sebastian Chmura, Jan Dąbek, Mikołaj Moliszewski, Jakub Sikorski, Walenty Garbusiński, Kazimierz Luźmirski, Józef Zawarczeński i Dominik Stopiński.

Opis. 

  • Przupuszczać* - w czasach Insurekcji Kościuszkowskiej 1794r. nie było poboru do wojska na współczesnych zasadach, był za to tzw. pobór podymny. Do naszych czasów nie zachowały się dokumenty z takiego poboru.  

 

Proszowice 03.03.1832r. 

Działo się w Mieście Proszowicach dnia trzeciego Marca Tysiąc, Ośmset, trzydziestego drugiego Roku o godzinie dziewiątey po południu. Stawili się Jan Sikorski Rzeźnik Mieszczanin lat czterdzieści siedm i Antoni Biechoński Rzeźnik Mieszczanin lat pięćdziesiąt pięć liczący, obydwa w Proszowicach zamieszkali i oświadczyli Że w dniu drugim Miesiąca i Roku bieżącego o godzinie dwunastey w południe w Domu pod Numerem dziewiećdziesiąt ieden, Umarł Jakób Sikorski, Wdowiec, Rzeźnik Mieszczanin, w Proszowicach narodzony, zamieszkały, pięćdziesiąt pięć lat wieku liczący, Syn niegdy Jana Sikorskiego i Maryanny z Palimączyńskich. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Jakóba Sikorskiego, Akt ten przeczytany stawaiącym, z których pierwszy iest Bratem zmarłego a drugi Sąsiad, przez Nas został podpisany, bo obydwa w Akcie wyrażeni pisać nie umieją. 

X. Marcin Zawoiawicz Proboszcz Proszowski.

Archiwum Narodowe w Krakowie, dostęp w dn. 23.12.2013r.

Postacie widniejące w zapisie ww. Akcie Zejścia. 

  • Jan Sikorski, Brat, Rzeźnik, Mieszczanin, 1785-?
  • Antoni Biechoński, Rzeźnik, Mieszczanin, 1777-?
  • Jakób Sikorski, Rzeźnik, Mieszczanin, 1777-1832.
  • Jan Sikorski, Oyciec, Rzeźnik, Mieszczanin, ok. 1747-?
  • Maryanna Sikorska z d. Palimączyńska, Matka, Mieszczka, ok.1747-?
  • X. Marcin Zawoiawicz Proboszcz Proszowski.

 

Bibliografia.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Ze Szmulowizny i Bródna

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

W trakcie opracowania ... 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Profil facebook'owy blogu:

  • https://www.facebook.com/ZeSzmulowiznyIBrodna

Kontakt z autorem blogu:

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog, W sytuacji gdy materiały z blogu będą po ich przetworzeniu użyte do innych opracowań, autor blogu uważa że adres blogu powinien być wpisany w bibliografii opracowania.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
piątek, 24 stycznia 2014 20:07

Polecane wpisy