zeszmulowiznyibrodna

Wpis

czwartek, 15 maja 2014

19 maja w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Stefan Łukasiewicz z armii kajzerów.

W Teatrze Rozrywki w Chorzowie  w poniedziałek 19 maja 2014 roku o godz. 19.30 odbędzie się spotkanie poświęcone udziałowi Ślązaków w I wojnie światowej. Będzie tam miejsce na opowieść o wojennych perypetiach Stefana Łukasiewicza, a opowiadać będzie jego wnuczka, Magdalena Bernacka.

Stefan Łukasiewicz (z lewej) i Gustaw Różycki

Magdalena Bernacka ma rodzinny album fotograficzny, w którym udokumentowane są wojenne losy jej dziadka, wcielonego do armii austriackiej (potem był dyrektorem kopalni „Wawel” w Rudzie Śląskiej), sama również zebrała spory materiał podczas wypraw w miejsca, związane z frontem wschodnim.

Jak piszą organizatorzy: Mija sto lat od wybuchu I wojny światowej. To dobra okazja, by ocenić jej wpływ także na losy naszego regionu. Polska odzyskała niepodległość, a Górny Śląsk niebawem został podzielony na część niemiecką i polską. Mieszkańcy obu obszarów - niezależnie od deklaracji narodowych - masowo uczestniczyli w działaniach zbrojnych. Wielu z nich nie powróciło do swych domów. O tamtych wydarzeniach opowie prof. Ryszard Kaczmarek, autor książki „Polacy w armii kajzera”. Stoisko Wydawnictwa Literackiego zostanie otwarte we foyer.

Zdjęcie i tekst ze strony: http://dziedzictwo.ormianie.pl/Stefan_Lukasiewicz_z_armii_kajzerow

 

Dopiero od około roku mieszkam w woj. śląskim. Nikt wcześniej z moich bliskich, z żadnej z wiadomych mi gałęzi rodzinnych o nazwisku Łukasiewicz nigdy nie mieszkał w Zagłębiu Dąbrowskim czy też na Śląsku. Bliska mi rodzina mojego ojca, mieszka w jednej z niewielkich, uroczych wiosek na Mazowszu. Moi przodkowie tego nazwiska mieszkają w najbliższej okolicy Pułtuska, Ciechanowa od pokoleń. Wg. legendy rodzinnej Łukasiewiczów, nasz protoplasta osiadł na Mazowszu powracając z wojskiem Napoleona z Rosji w 1813r. Korzenie rodzinne mojego protoplasty wg. tej legendy to Wileńszczyzna. 

Jak dotychczas nie mam żadnych informacji o koligacji rodzinnej z postacią bohaterskiego, dotychczas mi nieznanego Stefana Łukasiewicza - Ormianina, w okresie międzywojennym mieszkańca Zagłębia Dąbrowskiego. 

Informację o tym interesującym wydarzeniu znalazłem zupełnie przypadkowo wczoraj - 15 maja 2014r. na facebook'u.

Nazywam się Stefan Michał Sylwester Łukasiewicz, stefelek.

Od bardzo dawna gdy wrzucam kolejne informacje na facebookowy profil blogu: Ze Szmulowizny i Bródna,

 • https://www.facebook.com/ZeSzmulowiznyIBrodna

praktycznie od razu identyczną informację wrzucam na mój facebookowy profil osobisty - Stefan Łukasiewicz,

 • https://www.facebook.com/s.s.s.lukasiewicz

 

Inne informacje związane z tym rozdziałem blogu, są również dostępne na facebook'u:  

 • https://www.facebook.com/s.s.s.lukasiewicz/posts/639905922769780

 

Bibliografia. 

 • Polacy w Armii Kajzera, Na Frontach I Wojny Światowej, Ryszard Kaczmarek, Kraków 2014r. 
 • Fundacja dziedzictwa i Kultury Ormian Polskich
 • http://dziedzictwo.ormianie.pl/Stefan_Lukasiewicz_z_armii_kajzerow
 • Teatr Rozrywki w Chorzowie
 • http://www.teatr-rozrywki.pl/new/index
 • Wiki.ormianie.pl
 • http://www.wiki.ormianie.pl/index.php/Stefan_%C5%81ukasiewicz_(Harandon)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Ze Szmulowizny i Bródna

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

Ciąg dalszy nastąpi... 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Profil facebook'owy blogu:

 • https://www.facebook.com/ZeSzmulowiznyIBrodna

Kontakt z autorem blogu:

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog, W sytuacji gdy materiały z blogu będą po ich przetworzeniu użyte do innych opracowań, autor blogu uważa że adres blogu powinien być wpisany w bibliografii opracowania.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
czwartek, 15 maja 2014 10:31

Polecane wpisy