zeszmulowiznyibrodna

Wpis

sobota, 03 maja 2014

Na Plantach w Krakowie...

Kliknij, aby powiekszyc

"Drzewo Wolności" na Plantach w Krakowie, kwiecień 1934r.

Ze zbiorów NAChttp://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/97165/c30244271f4e7a9dabd459a5c6aea53c/

"Drzewo Wolności" zostało posadzone 3 maja 1792 roku, na pamiątkę Konstytucji 3 maja 1791r. Na kolejnych zdjęciach spacerowicze przyglądają się pracy robotników obcinających gałęzie na drzewie. 

Kliknij, aby powiekszyc

Planty w Krakowie, kwiecień 1934r.

Ze zbiorów NAC: http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/97159/c30244271f4e7a9dabd459a5c6aea53c/

Kliknij, aby powiekszyc

Planty w Krakowie, kwiecień 1934r.

Ze zbiorów NAChttp://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/97167/c30244271f4e7a9dabd459a5c6aea53c/

Ze strony: http://www.caw.wp.mil.pl/pl/52.html

 • "Na stokach (warszawskiej*) cytadeli, tam gdzie wznosi się krzyż męczennika, bohatera Traugutta odprawioną została uroczysta msza św. Krzyż przybrano zielenią i kwiatami, złożono też przed nim wspaniały wieniec od wojska gen. Hallera. Od wczesnego ranka na obszerne pola nadciągały delegacje ze sztandarami, grupując się malowniczo na wzgórzu przy krzyżu, dalej nadciągały szkoły i tysiące publiczności, wreszcie jeden den bok zajęły armie polskie. Uroczystą mszę św. celebrował ks. arcybiskup Kakowski w otoczeniu licznego duchowieństwa. Miejsca przed ołtarzem zajęli Naczelnik Państwa Piłsudski, gen. Leśniewski za sztabem, ambasador Pralon ze swoją świtą - przedstawiciele misji koalicyjnej, wszyscy ministrowie z zastępcą premiera min. Wojciechowskim na czele i delegacja sejmu. Pod jasnem, pogodnem niebem, wśród uroczystej ciszy celebrowano świętą ofiarę za pomyślność kraju naszego. Z tysięcy ust biegł korny szept, hen ku niebom, szept prośby czy błagania o przyszłość szczęśliwą. Po nabożeństwie tuż obok krzyża zasadzono drzewo wolności. 3 maja 1791 roku w Krakowie, w pobliżu dzisiejszego teatru, takie drzewo zasadził Tadeusz Kościuszko. Przetrwało ono burze, lata łez i niewoli, coraz silniej, potężniej zapuszczając korzenie w ziemię jak ten lud polski, który mimo wszystko wrósł w nią i wydrzeć się nieda. Nad krakowskiem drzewem, po stu kilkunastu latach zabłysło słońce wolności. Na stokach cytadeli, owej polskiej Golgoty, w pierwsze dni pierwszej wolnej wiosny zasadzono podobne drzewo. Niech ono rośnie i rozwija się na pamiątkę dnia wielkiego, na chwałę ziemi naszej ojczystej".

Kurjer Polski, nr 107, 4.05.1919.

Ze strony: http://www.parki.org.pl/parki-miejskie/planty-krakowskie-ogrod-wawel

 • "Pierwszym drzewem*, które zostało posadzone dokładnie w dniu 3 maja 1792 r na zburzonych murach obronnych – dziś w okolicy między ulicą Szpitalną a wejściem do przejścia podziemnego ku dworcowi PKP – był wiąz*. Nazwano go “Drzewo wolności” na pamiątkę Konstytucji 3 Maja. Wiąz został ścięty przez okupanta w czasie II wojny światowej. Następcą jego stał się dąb".  

 

Informacje które znalazłem na internecie, mówią o tym że Dąb Wolności został posadzony w okolicach Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

 

Opis.

 • Pierwszym drzewem*, Planty w Krakowie zostały założone pod koniec XVIIIw. na terenie wcześniej zburzonych murów obronnych. Pierwszym drzewem posadzonym na Plantach, było "Drzewo Wolności". 
 • Warszawskiej*, dopisek autora.
 • Wiąz*http://pl.wikipedia.org/wiki/Wi%C4%85z

Bibliografia.

 • Centralne Archiwum Wojskowe
 • http://www.caw.wp.mil.pl/pl/1.html
 • Planty krakowskie
 • http://www.parki.org.pl/parki-miejskie/planty-krakowskie-ogrod-wawel
 • Narodowe Archiwum Cyfrowe
 • http://www.nac.gov.pl/ 
 • Wikipedia.pl
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Planty_krakowskie

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Ze Szmulowizny i Bródna

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

Ciąg dalszy nastąpi... 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Profil facebook'owy blogu:

 • https://www.facebook.com/ZeSzmulowiznyIBrodna

Kontakt z autorem blogu:

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog, W sytuacji gdy materiały z blogu będą po ich przetworzeniu użyte do innych opracowań, autor blogu uważa że adres blogu powinien być wpisany w bibliografii opracowania.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
sobota, 03 maja 2014 09:29

Polecane wpisy