zeszmulowiznyibrodna

Wpis

czwartek, 26 czerwca 2014

Czy to Wikingowie... ? cz. 1.

"Kultura Islandii jest w dużej części wspólna z kulturą krajów skandynawskich (Norwegia, Szwecja i Dania). Jednak stary, skandynawski system nazwisk zachował się jedynie na Islandii. W zasadzie nie używa się w nim nazwisk rodowych, a tylko nazwisk utworzonych od imienia ojca (czasem matki). Pojedyncze nazwiska (we współczesnym europejskim sensie) funkcjonują na Islandii; większość z nich została odziedziczona po przodkach nie-Islandczykach, część została zaadaptowana".

Z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Islandzkie_nazwiska

"Pierwszymi ludźmi, którzy zamieszkiwali Islandię byli irlandzcy mnisi, którzy osiedlili się tam najprawdopodobniej w VIII w. Nie istnieją jednak żadne archeologiczne dowody irlandzkiego osadnictwa. Dysponujemy jedynie wzmiankami ze starych ksiąg, mówiącymi o obecności Irlandczyków na wyspie. Przypuszcza się, że mnisi opuścili Islandię na krótko przed przybyciem Normanów, którzy stopniowo skolonizowali wyspę w latach 870–930. Islandia była przez to ostatnim zasiedlonym krajem europejskim".

Z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Islandii 

Zasięg imperium rzymskiego za panowania Augusta. 

 • Żółty kolor oznacza tereny imperium w roku 31 p.n.e. 
 • Zielony kolor pokazuje zdobyte tereny przez Augusta.
 • Różowy kolor to tereny zależne, przyłączone w późniejszych latach.

 Z Wikipedii.plhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Oktawian_August

 

 

 

Zasięg ekspansji Wikingów.

Z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikingowie

"Nazwiska patronimiczne przetrwały w swojej pierwotnej postaci jedynie na Islandii, gdzie nadal tworzone są zgodnie z podanymi wyżej zasadami (końcówki -son lub -dóttir w zależności od płci). Dla obcokrajowców może stanowić to więc zaskoczenie, gdy członkowie tej samej rodziny mogą nosić cztery różne "nazwiska" (tzn. matki, ojca, męskich i żeńskich potomków; na przykład rodzice: Jón Stefánsson i Bryndís Atladóttir mogą mieć syna o nazwisku Fjalar Jónsson i córkę o nazwisku Kata Jónsdóttir). Jednocześnie na Islandii nazwisko patronimiczne ma drugorzędne znaczenie, a mieszkańcy, nawet w sytuacjach oficjalnych, zwracają się do siebie i mówią o sobie po imieniu".

Z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nazwisko_patronimiczne#Inne_obszary

 

 

 

 

Zapiski autora blogu w trakcie opracowania rozdziału.

 • Interesująca jest bliskość rzymskiego terytorium Semmones (pomiędzy rzekami Elbe i Odrą) i terytorium przyszłego państwa Mieszka I (Gniezno). 

 

 

Bibliografia. 

 • Czy Wikingowie stworzyli Polskę ? Zdzisław Skrok, Warszawa 2013.
 • Poczet królów i książąt polskich, Jan Matejko, Warszawa - Bielsko-Biała 2010. 
 • Słowianie w Europie Wcześniejszego Średniowiecza, Katalog Wystawy, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Warszawa 1998.
 • Słowianie Zachodni, Jak kształtowały się Państwa Narodowe ? Andrzej Michałek, Warszawa 2007.
 • Wielka wyprawa księcia Racibora, Zdobycie grodu Konungahela przez Słowian w 1136 roku, Wojny Wikingów i Słowian, Artur Szrejter, Warszawa 2013.
 • Słownik SJP.pl
 • http://sjp.pl/
 • Wikipedia.pl
 • http://wikipedia.pl/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Ze Szmulowizny i Bródna

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

Ciąg dalszy nastąpi... 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Profil facebook'owy blogu:

 • https://www.facebook.com/ZeSzmulowiznyIBrodna

Kontakt z autorem blogu:

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog, W sytuacji gdy materiały z blogu będą po ich przetworzeniu użyte do innych opracowań, autor blogu uważa że adres blogu powinien być wpisany w bibliografii opracowania.

Z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nazwisko_patronimiczne#Inne_obszary

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
czwartek, 26 czerwca 2014 08:56

Polecane wpisy