zeszmulowiznyibrodna

Wpis

poniedziałek, 29 grudnia 2014

Gdzie w przeszłości mieszkali Piekarzewscy ? cz. 3.

Joniec, podobno Janiec.

Wieś, pow. płoński, gm. Szumlin. par. Joniec, o 12 wiorst od Płońska, nad Wkrą. Wieś ta miała być założona przez Jana Sobieskiego i wraz z wsią Sobieszczki, Królewo. Wrona (podobno Warna pierwotnie), Sobokleszcz i Szumlin, stanowiła klucz szumliński, królewszczyzną zwany. W Jońcu hodowano stadninę Jana III, a król ten przybywał tam na łowy. Do początku XVIIIw. Joniec wraz z całą królewszczyzną był własnością rodziny Sobieskich.

Janina

Janina - herb rodziny Sobieskich. 

Z Wikipedii.pl: http://pl.wikipedia.org/wiki/Janina_%28herb_szlachecki%29

Prowizyą z dóbr tych pobierał królewicz Jakób aż do śmierci t.j. do 1737r. W 1776r. na miejscu spalonej drewnianej kaplicy parafianie zaczęli budować kościół murowany. Roku 1862 kościół odnowiony. Joniec od czasu Sobieskiego osiadły jest przez gospodarzy włościan, ma urząd gminny, karczmę, 53 domy, 503 mieszkańców, 881 morg gruntu, Roku 1827 było 37 domów 270 mieszkańców. Parafia Joniec ma 2400 dusz katolickich. 


W średniowieczu. 

 • 1425r. Jan sołtys z Jońca i Małgorzata wdowa po Skarbimirze z Szelkowa skwitowali Andrzeja Głowinę z Cybulina z części w Cybulinie.
 • 1435r. własność szlachecka, Jakub z Kręczkowa dzierżawi Joniec, Kręczków był położony 8 km. od Sierpca. 
 • 1465r. Jan dz. z Czyżewa zobowiązuje się zapłacić biskupowi płockiemu pozostałość z 40 gr, które właściciele z ziemi nurskiej wymusili od kmieci z Jońca w czasie wyprawy w kierunku Sadłowa, której to wyprawy dowódcą był rzeczony Jan; wzmiankowaną sumę wygrał od Czyżewskiego i jego towarzysza Gardziny w sądzie wojskowym marszałek bpi Szorcz.
 • 1474r. bór w Krępicy k. gościńca z Jońca do Mąkolina k. Wyszogrodu. 

 

 

 

 

Bibliografia.

 • Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
 • http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/
 • Słownik Historyczno-Geograficzny Ziem Polskich w Średniowieczu
 • http://www.slownik.ihpan.edu.pl/index.php
 • Wikipedia.pl
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ciąg dalszy nastąpi... 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Profil facebook'owy blogu:

 • https://www.facebook.com/ZeSzmulowiznyIBrodna

Kontakt z autorem blogu:

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog. Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone dla jedynego autora blogu.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
poniedziałek, 29 grudnia 2014 08:14

Polecane wpisy