zeszmulowiznyibrodna

Wpis

niedziela, 07 grudnia 2014

Rodzinne koligacje - Brulińscy.

Dzieje drobnej szlachty łomżyńskiej, Historia osadnictwa.

 • "Kołaki, Wiśniewo i Wierzbowo tak w ziemi łomżyńskiej jak ciechanowskiej leżą w jednej okolicy...".

Dawna ziemia łomżyńska, Zygmunt Gloger, Warszawa 1876, reprint Łomża 1986.

Zygmunt Gloger

Zygmunt Gloger, 1845-1910.

Z Wikipedii.pl: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Gloger

 • "Szlachta osadzana w tych stronach pochodziła najczęściej z okolic Ciechanowa, Płońska, Przasnysza i Pułtuska, gdzie brakowało dla niej już ziemi. Zygmunt Gloger przytacza szereg nazw miejscowości, które istnieją zarówno w ziemi ciechanowskiej, jak i łomżyńskiej: Brzozowo, Cieciorki, Cibory, Bagiewice, Cholewy, Chrzczony, Bogusze, Grądy, Grabowo, Goski, Górskie...".

Świadomość odrębności stanowej w relacjach przedstawicieli drobnej szlachty w ziemi łomżyńskiej,

Aldona Rogowska-Augustowicz, Warszawa 2008.

18 maja 1944r. Bitwa o Monte Cassino.

"18 maja, około 7 rano, przybiegł do mnie goniec dowódcy szwadronu i zameldował: - Panie poruczniku, ma się pan natychmiast stawić u porucznika Sandera! Nie wiedząc o co chodzi poszedłem tak jak stałem. Bez żelaznego kapelusza, bez tomigana, tylko w furażerce i koszuli, z przypiętym do pasa rewolwerem. - Kaziu! - zwrócił sio do mnie por. Sander. - Wachmistrz Wróblewski zmontował dla ciebie patrol z 13 ułanów. Prowadź na klasztor i zobacz co się tam dzieje. Mamy meldunki, że Niemców już nie ma, ale bądź ostrożny, bo wiesz jak to z meldunkami bywa. Jak któremu ułanowi włos z głowy spadnie, ty odpowiadasz gardłem. Pamiętaj, tyle będziemy warci ilu nas wróci. - Kiedy wykonanie? - zapytałem. - Natychmiast! - odpowiedział Sander. Objąłem dowództwo i ruszyliśmy szykiem familijnym w kierunku klasztoru (...). Weszliśmy na pole minowe. Niemcy założyli sterty min i nie wszystkie były wybuchłe. Szliśmy wolno i ostrożnie ale zdecydowanie. Tuż przed klasztorem powiedziałem do swojego zastępcy wachm. Wróblewskiego: - Antoś, bierz erkaem i ułana. Ubezpieczaj! (...). Ale stary przyjaciel stanowczo odmówił. - Gdzie ty, Kaziu, tam i ja. Albo razem wejdziemy albo razem zginiemy. Co miałem robić? Zostawiłem w osłonie pchor. Pietruskiego, a sami podeszliśmy pod klasztor. St. uł. Wilhelm Wadas, Ślązak z pochodzenia, wspiął się na barkach wachm. Wróblewskiego przełazł pierwszy przez mur i dopadając jakiejś furtki krzyknął "Hande hoch und heraus!" (...). W kwadrans po naszym wkroczeniu do klasztoru nadbiegł ułan Józef Bruliński, goniec od por. Hrynkiewicza. który z drugim patrolem szedł tuż za nami. Bruliński przyniósł zaimprowizowany proporczyk 12 Pułku Ułanów Podolskich zrobiony naprędce z dwóch chust w kolorach amarantowym i navy-blue. Białą żyłkę biegnącą przez środek proporca dorobiono ze zwykłego żołnierskiego bandaża. Gdy Bruliński chciał mi oddać proporczyk podesłany przez Hrynkiewicza, powiedziałem: Józku skoro sam ten proporczyk tu przyniosłeś, to i sam go wetknij! Rozkazu nie trzeba było chłopcu powtarzać. Bruliński wgramolił się na sam szczyt klasztornych gruzów i zatknął tam proporczyk na kawałku gałęzi znalezionej gdzieś po drodze. Dochodziła dziesiąta. Dopiero później, około dwunastej, gdy nas w klasztorze już nie było, zawieszono tam flagę polską a obok niej brytyjską (...)".

Z blogahttp://w.kki.com.pl/pioinf/przemysl/dzieje/II_ws/cassino1.html

Fragmenty Oni byli pierwsi, Zenon Andrzejewski, Przemyśl 1997.

"Nad ranem zauważono nad klasztorem białą flagę. Wysłano patrol 12 Pułku Ułanów pod dowództwem ppor. Kazimierza Gurbiela, który, przechodząc bez strat pole minowe o wymiarach 300 × 100 metrów, wkroczył do ruin klasztoru. Wziął do niewoli szesnastu rannych żołnierzy niemieckich pod opieką trzech sanitariuszy i zatknął na murach najpierw proporzec 12 Pułku Ułanów, uszyty na poczekaniu przez plut. Jana Donocika, a następnie polską flagę".

Monte Cassino, Melchior Wańkowicz, Warszawa 1972.

Z Wikipedii.pl: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_Monte_Cassino#Zaj.C4.99cie_klasztoru


Brulino, Duchny Młode, Stare Duchny, w tych nieopodal leżących od siebie przysiółkach szlacheckich w pierwszej połowie XIXw. leżących niedaleko od Śniadowa mieszkali moi praprapradziadkowie: Józef Daniłowicz i Zofia Daniłowicz z d. Boguska. Jeden z ich synów Apolinary (mój prapradziadek), zawarł swój pierwszy związek małżeński z Teofilą z d. Tyszka. Po pewnym czasie prapradziadek Apolinary owdowiał i w Warszawie po paru latach założył kolejny raz rodzinę. 

Herb Roch II, Pierzchała odmiana. 

Z Wikipedii.plhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Pierzcha%C5%82a_%28herb_szlachecki%29

Koligacja rodzinna Brulińskich łacząca się z Tyszkami. 

Śniadowo.

 • 1810r. Bruliński Jan i Franciszka z d. Tyszka.


Nazwiska szlacheckie pochodzące od nazwy miejscowej Brulino, dawniej Brolino, łomżyńskie, gmina Nur, wg. Stankiewiczów.

 • 1435r. Broliński. 
 • 1471r. Bruliński. 
 • 1578r. Broleński. 

Ze strony: http://www.stankiewicze.com/


Czy można pokusić się o odnalezienie nieco innego wyjaśnienia pochodzenia nazwiska Bruliński, niż to które spotykamy na stronie internetowej Stankiewiczów ?

Broliński h. Roch III, 1500r.

 • Brolin, pow. zakroczymski, woj. mazowieckie. 

Bruleński vel Broliński, vel Bruliński h. Roch II czyli Kolumna, 1450r. 

 • Brulin, pow. łomżyński, ostrowski, woj. mazowiecki. 

Bruleński vel Broliński, vel Bruliński h. Rola, 1600r. 

 • Brulino, pow. pułtuski, woj. mazowieckie.

Bruliński vel Broliński, vel Bruleński h. Roch II vel Kolumna, 1450r. 

 • Brulin, Smłodowo, pow. łomżyński, Ślazy, Lipno, pow. zambrowski, woj. mazowieckie. 

Encyklopedii Nazwisk i Przydomków Szlacheckich Jana Siwika.Z najstarszej karty...

Herb Roch III.svg

Herb Roch III.

Z Wikipedii.plhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Roch_III_%28herb_szlachecki%29

Ręczaje. 

1377r. Ranczaye, 1427r. Raczaye, 1506r. z Ranczay, 1526r. Rączage, 1580r. Renczaie 7,5 na NNW od Okuniewa, dziś Ręczaje Polskie.

 • 1503r. Mikołaj Broliński z Brolina zostaje mianowany kanonikiem i dostaje dziesięciny biskupie we wsiach Gumowo i R. (ACapPloc. 50, 57v).
 • 1513r. Mikołaj archid. i oficjał pułtuski wydzierżawia dziesięcinę snopową w Ręczajach Adrianowi Gołynińskiemu za 7 1/2 kopy groszy (Ep. 7, 179v).

Zabiele.

1473r. silva Zabyele, 1481r. silva Zabyele alias Thargowska Puszcza, 1493r. cum nemore Zabyelye, 1519r. nemus sive desertum Zabyelye, 1522r. Zabyele seu Chosczewy, 1533r. Volia Zabielia) dawny las przynależny do dóbr Targowe, na E od Targowego (3 km na E od Starego Miasta Warszawy), dochodzący do Rudy Targowskiej, na obszarze którego 1533-1563r. powstała wieś król. Wola Ząbkowa, czyli dzisiejsze m. Ząbki.

 • 1519r. książęta Stanisław i Janusz III dają Mateuszowi albo Matuszowi z Brolina ochmistrzowi i podskarbiemu książęcemu nabytą od Andrzeja i Jana z Warszewic puszczę Zabiele między Bródnem wsią książęcą a Grochowem, Kawęczynem i Rudą Targowską (MK 32, 51v). 
 • 1522r. Mateusz z Brolina odstępuje książętom lasy Zabiele seu Choscewy obok wsi Bródno i Targowe w zamian za 5 włók lasu w dobrach książących Brzozowica w powiecie kamieńskim (MK 32, 139).
 • 1539r. król potwierdza dokumenty zamiany z 1519r. na prośbę Mateusza Brolińskiego z Brzozowicy (MK 60, 162; MS 4 nr 6549).

 

Herby szlacheckie wspomniane w tym rozdziale, w kolejności alfabetycznej, 

PierzchałaHerb Roch III.svgPOL COA Rola.svg

Roch II czyli Kolumna, Roch II odmiana, Roch III, Rola.  

Z Wikipedii.plhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna

 

Bibliografia. 

 • Dawna ziemia łomżyńska, Zygmunt Gloger, Warszawa 1876, reprint Łomża 1986.
 • Encyklopedia Nazwisk i Przydomków Szlacheckich, Jan Siwik, Warszawa po 2010r. 
 • Herbarz Polski, Tadeusz Gajl, Gdańsk 2007. 
 • Monte Cassino, Melchior Wańkowicz, Warszawa 1972r. 
 • Oni byli pierwsi, Zenon Andrzejewski, Przemyśl 1997r. 
 • Świadomość odrębności stanowej w relacjach przedstawicieli drobnej szlachty w ziemi łomżyńskiej, Aldona Rogowska-Augustowicz, Warszawa 2008. 
 • Genealogia, Stankiewicze z przyjaciółmi
 • http://www.stankiewicze.com/
 • geneteka.genealodzy.pl
 • http://geneteka.genealodzy.pl/
 • KatalogSzlachty.com
 • http://katalogszlachty.com/
 • Przemyśl
 • http://w.kki.com.pl/pioinf/przemysl/prz_glow.html
 • Słownik Historyczno-Geograficzny Ziem Polskich w Średniowieczu
 • http://www.slownik.ihpan.edu.pl/index.php
 • Wikipedia.pl
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_Monte_Cassino#Zaj.C4.99cie_klasztoru

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ciąg dalszy nastąpi... 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Profil facebook'owy blogu:

 • https://www.facebook.com/ZeSzmulowiznyIBrodna

Kontakt z autorem blogu:

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog. Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone dla jedynego autora blogu.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
niedziela, 07 grudnia 2014 10:03

Polecane wpisy