zeszmulowiznyibrodna

Wpis

poniedziałek, 23 lutego 2015

Proszowice 27.01.1829r.

Proszowice 27.01.1829r.

Akt Małżeństwa między Janem Sikorskim Młodzianem Czeladnikiem Kunsztu Masarskiego, a Panną Józefą Skurczyńską z Proszowic. 

Działo się w Mieście Proszowicach dnia dwudziestego siódmego Stycznia Tysiąc Ośmset dwudziestego dziewiątego Roku o godzinie w pół dwónastej przed południem. 

Wiadomo czynimy że przytomności Świadków Jana Sikorskiego Rzeźnika lat czterdzieści i Jana Garbusińskiego Szewca lat trzydzieści sześć liczących, obydwóch Obywateli Sąsiadów w Proszowicach zamieszkałych, na dniu dzisiejszym zawarte zostało Religijne Małżeństwo, między Janem Sikorskim Młodzianem Czeladnikiem Kunsztu Masarskiego, w Mieście Proszowicach zamieszkałym, urodzonym także w Mieście Proszowicach z Antoniego i Wiktorii Ziemskich, Mieszczan, Małżonków Sikorskich tu w Proszowicach zamieszkałych, lat dwadzieścia trzy maiącym a Panną Józefą Córką Franciszka i Reyny z Pawłowskich Mieszczan Małżonków Skurczyńskich w Proszowicach zamieszkałych lat dwadzieścia sześć liczącą tu w Proszowicach zrodzoną i przy Oycu zostaiącą. Małżeństwo to poprzedziły trzy Zapowiedzi w dniach: czwartym, iedenastym i osiemnastym Stycznia Roku bieżącego w Parafii Proszowskiey, iako też zezwolenie ustne obecnych. Aktowi Małżeństwa Oyców nowo zaślubionych Małżonków, bo Matki ich nie żyją. Tamowanie Małżeństwa nie zaszło. Małżonkowie nowi oświadczają, iż żadnej przedślubnej umowy niezawarli. Akt ten stawaiącym i Świadkom przeczytany, przez Nas został podpisany bo w Akcie wyrażeni wszyscy pisać nie umieią.

X. Marcin Zawoiewicz Proboszcz Proszowski. 

 

Postacie widniejące w ww. Akcie Zawarcia Małżeństwa. 

 • Jan Sikorski, ur. 1806r. Młodzian, s. Antoniego Sikorskiego i Wiktorii Sikorskiej z d. Ziemskiej, Czeladnik Kunsztu Masarskiego.
 • Józefa Skurczyńska ur. 1803r. Panna, c. Franciszka Skurczyńskiego i Reyny Skurczyńskiej z Pawłowskich.
 • Antoni Sikorski, ur. 1763r. Oyciec. 
 • Wiktoria Sikorska z d. Ziemska, Matka.
 • Franciszek Pawłowski, Oyciec.
 • Reyna* Pawłowska z d. Skurczyńska, Matka.  
 • Jan Garbusiński, ur. 1793r. Szewc.
 • Jan Sikorski* ur. 1783r. lub 1787r. Rzeźnik.
 • X. Marcin Zawoiewicz Proboszcz Proszowski.

 

Opis.

 • Jan Sikorski*, ur. 1783r. lub 1787r. rzeźnik lat czterdzieści mający to mój 3 x dziadek - czyli praprapradziadek. 
 • Regina, Reyna*, imię pochodzenia łacińskiego, genetycznie cognomen od wyrazu pospolitego regina 'królowa'. Na gruncie chrześcijańskim odnosi się do tytułu Matki Bożej Królowej Nieba (Regina Coeli). W Polsce poświadczone od XIV w. w postaci Regina i w zdrobnieniu Regnoszka, Regnuszka. Odpowiedniki obcojęz.: łac. Regina, ang. Queena, Queenie, Reyna, fr. Reine, Regina, Régine, niem. Regina, Regine, wł. Regina.

Bibliografia. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Ze Szmulowizny i Bródna

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ciąg dalszy nastąpi... 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Profil facebook'owy blogu:

 • https://www.facebook.com/ZeSzmulowiznyIBrodna

Kontakt z autorem blogu:

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog. Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone dla jedynego autora blogu.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
poniedziałek, 23 lutego 2015 06:18

Polecane wpisy