zeszmulowiznyibrodna

Wpis

środa, 29 lipca 2015

Goździk brodaty - Dianthus barbatus L.*

Goździk brodaty: zdjęcie

Goździk brodaty - Dianthus barbatus L.*

Z Wikipedii.pl: https://pl.wikipedia.org/wiki/Go%C5%BAdzik_brodaty

Trwa ładowanie zdjęcia

Goździk brodaty, zaokienny, mój prywatny.

Goździk brodaty, Dianthus barbatus L., ang. Sweet William, jest byliną z rodziny goździkowatych Caryophyllaceae. W Polsce uprawia się go jako roślinę dwuletnią. Pochodzi z południowej i południowo-wschodniej Europy. Tworzy kępy szerokolancetowatych liści, w drugim roku uprawy wyrastają ulistnione, rozgałęzione u góry pędy o wysokości 35–40 cm.

Goździk brodaty kwitnie od drugiej dekady czerwca do sierpnia. Kwiaty są pojedyncze, rzadziej pełne, jedno- lub wielobarwne, często z „oczkiem” innej barwy, pachnące, zebrane po 8–40 w zbite, główkowate wierzchotki.

Goździk brodaty w ogrodach sadzi się na rabatach, często stosuje się go na kwiat cięty.
Roślina ta dobrze rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, z dużą warstwą próchnicy, o pH 6,5–7,0. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste.

 

Promocja.

Opis.

  • L.*, Karol Linneusz, szw. Carl von Linné, łac. Carolus Linnaeusz, ur. 1707  zm. 1778,  szwedzki przyrodnik, profesor Uniwersytetu w Uppsali. W 1737 r., w wieku trzydziestu lat, opublikował Genera Plantarum – dzieło dające podwaliny pod system klasyfikacyjny roślin, podstawę dzisiejszej botaniki. Oparta jest na obserwacji zapładniania roślin; klasyfikuje się je według kształtu słupka, pręcika oraz sposobu rozmnażania. Twierdzenie, że istnieją rośliny rodzaju męskiego i żeńskiego, nie było wówczas dobrze widziane, więc Linneusz miał z tego powodu kłopoty. Nie poddał się jednak; zdobył sławę jeszcze za życia. Nazwisko Linneusza pojawia się zarówno jako autora taksonu (skrótowo: „L.”), jak i w epitetach gatunkowych wielu taksonów roślin i zwierząt (np. Carabus linnaei). Oprócz tego nazwano na jego cześć rodzaj Linnaea – zimoziół. Upamiętniono go także na banknocie o nominale 100 SEK.

Bibliografia.

  • Foto-stefelek, zdjęcie Goździka brodatego, zaokiennego.
  • facebook.com
  • https://www.facebook.com/KonserwacjaOgrodow
  • rośliny.urzadzamy.pl
  • http://rosliny.urzadzamy.pl/baza-roslin/jednoroczne-i-dwuletnie/gozdzik-brodaty,3_422/
  • Wikipedia.pl
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Go%C5%BAdzik_brodaty
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Linneusz

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ze Szmulowizny i Bródna

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ciąg dalszy nastąpi... 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Profil facebook'owy blogu:

  • https://www.facebook.com/ZeSzmulowiznyIBrodna

Kontakt z autorem blogu:

Uwaga: Kopiowanie zdjęć, tekstów i innych materiałów dostępnych na blogu, tylko za zgodą piszącego blog. Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone dla jedynego autora blogu.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stefelek
Czas publikacji:
środa, 29 lipca 2015 18:43

Polecane wpisy